Türk otomotiv sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkisi
The effect of Turkish automotive sector on economic growth
  1. Tez No: 659131
  2. Yazar: GÖZDE GÜLER ARAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Otomotiv sektörü özellikle kalkınma aşamasında olan ülkeler ve kalkınmış ülkeler için kilit bir rol oynamaktadır. Endüstriyelleşme çerçevesinde güçlü ekonomilere sahip ülkelerin en önemli paydalarından birisi sanayileşmiş otomotiv sektörüne sahip olmalarıdır. Bütüncül bir bakış açısıyla, otomotiv sektörünü, sadece kendi ana sanayisi ile değil aynı zamanda sektör içinde olmamasına rağmen etkileşim içinde olan yan sektörlerle beraber değerlendirmek daha doğru olacaktır. Etki alanı göz önünde bulundurulduğunda, otomotiv sektörü ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin en önemli göstergelerinden birisi haline gelmiştir. Bu çalışmada; Türk otomotiv sektörünün ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda otomotiv ihracatının büyüme üzerindeki etkisinin incelendiği ampirik analiz için 1998Q2-2019Q4 dönemine ait çeyreklik veriler kullanılmıştır. Büyüme değerini ifade etmek için GSYH değeri kullanılmış ve bu değer OECD veri tabanından elde edilmiştir. Otomotiv ihracatı için gerekli olan veriler ise TÜİK'ten temin edilmiştir. Aylık olan veriler GSYH verileri ile uyumlu hale getirilebilmesi için araştırmacı tarafından düzenlenip çeyreklik hale dönüştürülmüştür. Analizde ilk olarak değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri değerlerine yer verilmiştir. Daha sonra ADF ve Phillips Perron birim kök testleri uygulanmış ve çıkan sonuçlar doğrultusunda farklı düzeylerde durağan halde bulunan değişkenler için ARDL testleri uygulanmıştır. Son olarak da değişkenler arasında bağlantının olup olmadığı ve bağlantı varsa yönünün ne olduğunun saptanabilmesi için Toda Yamamoto nedensellik analizi yapılmıştır. Analiz neticesinde otomotiv ihracatı ile ekonomik büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki olduğu bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca yapılan nedensellik analizi neticesinde GSYH'dan otomotiv ihracatına doğru bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector plays a key role, especially for developing countries and developed countries. One of the most important stakeholders of countries with strong economies within the framework of industrialization is that they have an industrialized automotive sector. With a holistic perspective, it would be more appropriate to evaluate the automotive sector not only with its main industry but also with the sub-sectors that interact although not within the sector. Considering its area of influence, the automotive industry has become one of the most important indicators of the development levels of countries. In this study, it is aimed to examine the effects of the Turkish automotive industry on economic growth. In this context, quarterly data from 1998Q2-2019Q4 were used for empirical analysis in which the impact of automotive exports on growth was examined. GDP value was used to express the growth value and this value was obtained from the OECD database. The data required for automotive exports were obtained from TUIK. Monthly data was edited by the author and turned into a quarterly in order to be compatible with GDP data. In the analysis, the descriptive statistics values of the variables were first included. Then ADF and Phillips Perron unit root tests were applied and ARDL tests were applied for the variables that were stationary at different levels in line with the results. Finally, Toda Yamamoto causality analysis was carried out to determine whether there is a connection between the variables and what direction if there is a connection. As a result of the analysis, it was found that there is a long-term relationship between automotive exports and economic growth. In addition, as a result of the causality analysis, it was found that there is a relationship between GDP and automotive exports.