Anadolu neolitik mutfak kültüründe kaşıklar
Spoons in Anatolian culinary culture during neolithic period
- Tez No: 659133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UHRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Neolitik Dönem'de prehistorik yaşamın birçok alanında radikal değişim ve dönüşümler gerçekleşmiştir. Bunlardan en önemlisi belki de besin üretiminde büyük değişikliklere yol açan tahılların evcilleştirilmesidir. Bu değişim döneminde yulaf lapası gibi tahıl temelli yiyecekler ve sulu yemeklerin hazırlanmasına başlanmış dolayısıyla yemek yiyebilmek için kaşıklara ihtiyaç duyulmuştur. Bütün dünyada yaygın olarak ele geçen arkeolojik buluntulardan biri olan kaşıklar Anadolu'daki Neolitik yerleşimlerin birçoğunda açığa çıkarılmıştır. Fakat Neolitik merkezlerde birçok obje odaklı sentez çalışması yapılmasına rağmen yerleşim bazlı bazı çalışmalar dışında, kaşıklar doğrudan ilgi görmemişlerdir. Bu çalışma; Anadolu Neolitiğinde kaşıkların kullanımı, bölgesel dağılımı ve yoğunluğunu incelemeyi amaçlamaktadır. Tipolojik bir perspektifle kaşıkların uzun bir zaman dilimi içerisindeki gelişimi ve kültürel konteksti üzerine odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Radical changes and transformations took place in many aspects of prehistoric life during the Neolithic Period. Perhaps the most important of these is the domestication of grains that lead to major shifts in food production. Grain-based foods such as porridge and stewed dishes began to be prepared and therefore spoons were required for food consumption in this age of transition. As one of the most widespread archaeological finds all around the world spoons have been unearthed in many Anatolian Neolithic Settlements. Although many object-based syntheses have been conducted in the neolithic centers, spoons have not been a direct focus of attention except for a few settlement based case studies. This study aims to examine the use of spoons, their interregional distribution and density in the Anatolian Neolithic. It focuses on their cultural context and long-term development with a typological perspective.