Yer hizmetleri firmalarında maliyet muhasebesi sistemi: Bir uygulama örneği
Cost accounting system in ground handling companies: An application example
- Tez No: 659134
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Havacılık sektörünün en önemli paydaşı olan havayolu firmalarının hava araçlarına, havalimanına varışından ve havalimanından ayrılışına kadar gerekli olan hizmetlerin verilmesini sağlayan yer hizmetleri firmaları havacılık sektörünün değişmez parçalarından biridir. Maliyetlerin kontrol altında tutulması tüm sektörlerde olduğu gibi yer hizmetleri sektöründe de büyük önem taşımaktadır. İşletmelerin maliyetlerini doğru bir şekilde hesaplamaları alınacak olan yönetim kararlarını da etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; yer hizmetleri firmalarında, havayolu firmalarına verilen hizmet sırasında ortaya çıkan maliyetler üzerine araştırmalar yaparak sektöre katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
Ground handling companies, which provide the necessary services from the arrivals to and from the airport of the airline companies, which are the most important stakeholders of the aviation industry, are one of the indispensable parts of the aviation industry. Keeping costs under control is of great importance in the ground handling industry like in all sectors. Correct calculation of the costs of the enterprises also affects the management decisions to be taken. The purpose of this study; To contribute to the sector by conducting researches on the costs resulted from during the service provided to the airline companies at the ground handling companies.