Derim sonrası sıcak su uygulamalarının lane late portakal çeşidinin muhafazasına ve kalitesine etkileri
The effects of postharvest hot water applications on storage and quality of lane late orange
- Tez No: 659149
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Lane Late portakal çeşidine sıcak su uygulaması yapılmıştır. Özel üretici bahçesinden temin edilen portakallar 3 gruba ayrılmıştır. 1. grup meyveler 25°C'de çeşme suyunda 1 dakika, 2. grup meyveler 50°C'de çeşme suyunda 1 dakika 3. grup meyveler 55°C'de çeşme suyunda 1 dakika daldırılıp çıkarılarak kurumaya bırakılmıştır. 4°C sıcaklık ve %90 oransal nem içeren koşullarda 4 ay muhafaza edilmiştir. Muhafaza öncesi ve sonrası 20°C sıcaklık ve %65 oransal nem içeren koşullarda 7 gün bekletilen meyvelerin raf ömrü incelenmiştir. Periyodik olarak ayda bir muhafaza edilen ve rafta bekletilen meyvelerin ağırlık kayıpları (%), meyve kabuk renk değişimi (h°), meyve suyu miktarı (%), titre edilebilir asitlik miktarı (%), suda çözünür kuru madde miktarı (%), meyve suyu pH'sı, C vitamini (L-Askorbik asit), toplam fenolik madde (mg gallik asit/L) içeriği, antioksidant aktivitesi (%), bireysel şeker (%), organik asit (ppm) ve çürüme (%) değerleri gibi fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak 4 ay muhafaza edilen Lane Late portakal çeşidinde sıcak su uygulamalarının meyve kalite kriterlerine, muhafaza süresine, raf ömrüne olumlu etkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, hot water was applied to Lane Late orange variety. Oranges procured from the private farmer's garden are divided into 3 groups. 1st group fruits were immersed in tap water at 25°C for 1 minute, 2nd group fruits were immersed in tap water at 50°C for 1 minute, 3rd group fruits were taken out in tap water at 55°C and left to dry. It has been stored for 4 months under conditions containing 4°C temperature and 90% relative humidity. The shelf life of fruits kept for 7 days at 20°C and 65% relative humidity before and after storage was examined. Physical and chemical analyzes such as weight loss (%), fruit peel color (h°), fruit juice amount (%), titratable acidity amount (%), total soluble solids content (%), fruit juice pH, vitamin C (L-Ascorbic acid), total phenolic substance (mg gallic acid/L) content, antioxidant activity (%), individual sugars (%), organic acids (ppm) and decay (%) values were performed periodically once a month during storage and shelf life. As a result, it was found that hot water applications had a positive effect on fruit quality criteria, storage time and shelf life in Lane Late orange variety, which was stored for 4 months.