Algılanan stres ve yaşam doyumunun Y kuşağı annelerin dini inançlarıyla ilişkisi
The relationship of perceived stress and life satisfaction with religious beliefs of generation Y mothers
- Tez No: 659157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Y kuşağına mensup (1980-1995 yılları arasında doğmuş), 25-40 yaş arası annelerin stres düzeyleri ve yaşam doyumlarının dini inançlarıyla olan ilişkisi incelenmiştir. Genç yetişkinler olan bu bireylerin annelik deneyimleri önceki kuşaklara göre farklılık göstermektedir. Günümüzde değişen ebeveynlik algısı sebebiyle Y kuşağı annelerinin stres seviyelerinin yüksek olması beklenmektedir. Dini inançların da bireylerin stres seviyesi ve yaşam doyumu ile yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın çalışma grubunu 1980-1995 yılları arasında doğmuş ve en az bir çocuğu olan kadınlar oluşturmuştur. Çalışmada katılımcıların yaşam doyumunu belirlemek için Yaşam Doyumu Ölçeği, stres seviyelerini ölçmek için Algılanan Stres Ölçeği ve dini tutumlarını belirlemek için Ok Dini Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca, katılımcıların demografik özellikleri araştırmacı tarafından hazırlanan“Sosyodemografik Bilgi Formu”ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın istatistik verileri IBM SPSS Statistics 22.0 programında yapılmıştır. Ölçek puanlarının toplam analizi için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Katılımcıların doğum yıllarına, çalışma durumlarına ve çocukken dini eğitim almalarına göre toplam ölçek puanları analizi“Bağımsız Değişken t-test”ile yapılmıştır. Algılanan gelire göre ölçek toplam puanlarının analizinde“Kruskal-Wallis”analizinden faydalanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda grup içerisinde yaşı yüksek olan kesimde(1980-1987 doğumlular) algılanan stres daha yüksek saptanmıştır. Çalışıyor olma veya olmama katılımcıların yaşam doyumu üzerinde etkilidir. Çocukken dini eğitim almış olmak, şu andaki dini inanç ile ilişkilidir. Algılanan stres seviyesi yüksek olan katılımcıların dini tutumları düşüktür. Yaşam doyumu yüksek olan katılımcıların algılanan strres seviyeleri düşüktür. Yaşam doyumu ile dini tutum arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Gelir seviyesinin algılanan stres, dini inanç ve yaşam doyumu üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları var olan literatürün ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between the stress levels and life satisfaction of the mothers of the generation Y (born between 1980-1995) and between the ages of 25-40 with their religious beliefs was examined. The motherhood experiences of these individuals, who are young adults, differ from the previous generations. Today, the stress levels of the millennial mothers are expected to be high due to the changing parenting perception. Religious beliefs are thought to be closely related to individuals' stress level and life satisfaction. For this purpose, the study group of the study consisted of women who were born between 1980 and 1995 and had at least one child. In the study, the Life Satisfaction Scale was used to determine the life satisfaction of the participants, the Perceived Stress Scale to measure their stress levels, and the Arrow Religious Attitude Scale to determine their religious attitudes. In addition, demographic characteristics of the participants were evaluated using the“Sociodemographic Information Form”prepared by the researcher. The statistical data of the study were made in IBM SPSS Statistics 22.0 program. Pearson's correlation analysis was used for the total analysis of the scale scores. Analysis of total scale scores according to the participants' birth years, employment status and religious education as a child was made with the“Independent Variable t-test”.“Kruskal-Wallis”analysis was used in the analysis of scale total scores according to perceived income. As a result of the analyzes performed, the perceived stress was found to be higher in the older part of the group (born in 1980-1987). Being employed or not had an effect on the life satisfaction of the participants. Having received religious education as a child was associated with current religious belief. Participants with high perceived stress levels had low religious attitudes. The perceived stress levels of the participants with high life satisfaction were low. There was no significant relationship between life satisfaction and religious attitude. It has been determined that the level of income is effective on perceived stress, religious belief and life satisfaction. The results of the research were discussed in the light of the available literature and recommendations were presented.