Üniversite öğrencilerinde algılanan stresin depresyon ve yaşam doyumu ile ilişkisi
The relationship between perceived stress and depression and life satisfaction in university students
  1. Tez No: 891094
  2. Yazar: FARGANA AMIRASLANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNE AKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinde algılanan stresin depresyon ve yaşam doyumu ile ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin demografik özelliklere göre algılanan stres, depresyon ve yaşam doyumu düzeylerinin farklılaşma durumları incelenmiştir. Yüksek stres düzeyleri, akademik performansı olumsuz etkileyebilir ve bu da öğrencilerde depresyon riskini artırabilir. Bu araştırma ile üniversite öğrencilerinde algılanan stresin, depresyon süreci ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin ne durumda olduğunun önemi vurgulanmıştır. Bu araştırma, 292 kadın, 109 erkek ve 2 diğer cinsiyetten kişilerle beraber 18 ve 45 yaş aralığındaki 401 kişilik bir örneklem grubundan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, sosyodemografik veri formu, Algılanan Stres Ölçeği, Yetişkin Yaşam Doyumu Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği de kullanılmıştır. Araştırma sürecinde ilk olarak kullanılan ölçme aracından elde edilen veriler SPSS21, Jasp18 ve LİSREL 3 programlarına aktarılmıştır. Sonrasında elde edilen veriler kayıp veri analizi ile incelenerek veri seti düzenlemesi yapılmıştır. Bu aşamadan sonra iki gruplu karşılaştırmalar için parametrik yöntemlerden Bağımsız Örneklemler İçin t Testi, üç ve üzeri gruplu karşılaştırmalar için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda depresyon ve algılanan stres düzeyinin cinsiyete ve sürekli ilaç kullanma durumuna göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Eğitim ve sosyoekonomik düzey açısından bakıldığında, depresyon, yaşam doyumu ve algılanan stres için eğitimin ve sosyoekonomik düzeyin önemli bir faktör olduğu tespit edilmiştir. algılanan stres arasında negatif korelasyon tespit edilmiştir. Buna ek olarak, algılanan stres, depresyon ve genel yaşam doyumunun önemli yordayıcısı ve varyansının açıklayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the association between perceived stress, depression, and life satisfaction among a group of university students.It is posited that elevated stress levels may negatively impact academic performance, thereby increasing the risk of depression in students. This study underscores the significance of the interrelationship between perceived stress, the depression process, and life satisfaction in university students. Furthermore, variables such as gender, relationship satisfaction, self-satisfaction, social environment satisfaction and internal satisfaction of volunteer university students were also analysed to ascertain whether they exhibited variability. The research sample consisted of 401 individuals between the ages of 18 and 45, including 292 women, 109 men, and two individuals of other genders. The following instruments were employed as data collection tools: a sociodemographic data form, the Perceived Stress Scale, the Adult Life Satisfaction Scale, and the Beck Depression Scale. The data obtained from the measurement tools employed in the research process were initially transferred to the SPSS 21, JASP 18 and LISREL 3 software programs. Subsequently, the data were subjected to missing data analysis and the data set was arranged. Subsequently, the T-test for independent samples, a parametric method, was employed for two-group comparisons, while the one-way analysis of variance (ANOVA) was utilised for comparisons involving three or more groups. To explore the relationships between the variables, Pearson's correlation analysis was utilized.The results of this study indicate that the level of depression and perceived stress differed according to gender and the use of continuous medication. In terms of education and socioeconomic level, it was found that these factors were important for depression, life satisfaction and perceived stress. A positive correlation was observed between depression and perceived stress, while a negative correlation was evident between life satisfaction and depression and perceived stress. Moreover, perceived stress significantly predicts both depression and overall life satisfaction, explaining the variation observed in these variables.