Sosyal hizmet kurumlarında çalışan meslek elemanlarının bilinçli farkındalık düzeyleri ile algıladıkları stres düzeyleri ve yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between mindfulness levels and perceived stress levels and life fulness of professional staff working in social service institutions
  1. Tez No: 664525
  2. Yazar: HİLAL KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN TAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, sosyal hizmet kurum ve kuruluşlarında çalışan meslek elamanlarının bilinçli farkındalık (mindfulness) düzeyleri ile algılanan stres düzeyleri ve yaşam doyumları arasında bir ilişki olup olmadığını ve bilinçli farkındalığın, algılanan stresin, yaşam doyumunun meslek elemanlarının cinsiyet, medeni durum, yaş ve gelir düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Algılanan Stres Ölçeği, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmış olup formlar katılımcılara elektronik ortamda iletilmiştir. 158 kadın 75 erkek olmak üzere toplamda 233 meslek elemanına ulaşılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığı ile T- Testi, Anova, Basit Doğrusal Regresyon teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, bilinçli farkındalık ile algılanan stres arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu, bilinçli farkındalık ile yaşam doyumu arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişkinin olduğu saptanmıştır. Demografik özelliklerden cinsiyet ve yaşın meslek elemanlarının bilinçli farkındalık, algılanan stres ve yaşam doyumları üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı, demografik bulgulardan gelir düzeyinin algılan stres ve yaşam doyumu üzerinde etkili olduğu, medeni durum değişkeninin ise meslek elemanlarının algıladıkları stres düzeyi haricinde bilinçli farkındalık ve yaşam doyumu üzerinde istatistiksel olarak herhangi bir etkisinin olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine whether there is a link between levels of stress and life saturation, which are perceived as levels of mindfulness, and the fact that people working in social service institutions and organizations differ depending on the level of sex, civilized state, age and income. For this purpose, the mindfulness scale, the detected stress scale, the life saturation scale and the form of personal information that are transmitted to participants electronically are used. Of these, 158 are men and 75 are women. The resulting data were analyzed through the SPSS program using T-tests, ANOVA, simple linear regression methods. The analysis showed that there is a negative relation between conscious awareness and expressed stress, and a positive-significant relation between conscious awareness and life saturation. From the demographic features, it follows that gender and age understanding have no effect on the perception of stress and life saturation, the level of income from demographic finds is effective on the observed stress and life saturation, and the change in the civilized state does not have a statistical effect on conscious awareness and life saturation, with the exception of the level of stress that workers perceive.