Anaokuluna devam eden 5 yaş çocuklarının anne babalarının ebeveyn tutumları, sosyoekonomik ve sosyokültürel özellikleri bakımından okula hazır bulunuşluklarının incelenmesi
Examination of school preparedness of 5-year old preschoolers with their parents' attitudes, sociocultural, and socioeconomic variables
- Tez No: 659163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL SARI GÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, anaokuluna devam eden 5 yaş çocuklarının anne-babalarının ebeveyn tutumları, sosyoekonomik ve sosyokültürel özellikleri bakımından okula hazır bulunuşluklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma için 8'i özel okul 64'ü devlet okulu olmak üzere, anaokuluna devam eden 5 yaş çocukları ve ebeveynleri araştırmaya katılmıştır. Araştırmada, ebeveynlere Sosyodemografik Bilgi Formu ve Ebeveyn Tutumu Ölçeği uygulanmış; anaokuluna devam eden 5 yaş çocuklarına ise Okula Hazırlık Testi uygulanmıştır. Anaokuluna devam eden 5 yaş çocuklarının okula hazır bulunuşluğu, ebeveynlerin bildirdiği sosyodemografik veriler ve ebeveyn tutumlarıyla karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda, sosyodemografik veriler kapsamında, aileye ilişkin sosyoekonomik ve sosyokültürel değişkenler, anaokulu çocuklarının okula hazır bulunuşluk düzeyleri ve ebeveyn tutumlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the parents' attitude of 5-year-old children who attend kindergarten in terms of parental attitudes, socioeconomic and sociocultural characteristics. For the research, children and their parents of 5 years old attending the kindergarten and 8 of them are private schools and 64 of them are public schools. In the research, the Sociodemographic Information Form and Parental Attitude Scale were applied to the parents; School Preparation Test was applied to 5-year-old children attending kindergarten. School readiness of 5-year-old children attending kindergarten was compared with socio-demographic data reported by parents and parental attitudes. At the same time, within the scope of sociodemographic data, socioeconomic and sociocultural variables related to the family were compared with kindergarten children's school readiness levels and parental attitudes.