Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden beş yaş çocuklarının sosyal uyum becerileri ile anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relationship between social adaptation skills and parental attitudes of five year children attending at preschool education
- Tez No: 643579
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİM ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden beş yaş çocuklarının sosyal uyum becerileri ile anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modeli temel alınarak yapılan bu araştırmanın örneklem grubunu 2019-2020 eğitim yılında İzmir il merkezi Bornova ilçesinde yer alan, özel anaokulu ve ilköğretim bünyesinde yer alan anasınıfına devam eden beş yaş grubunda bulunan 200 çocuk ve bu çocukların anne-babaları oluşturmaktadır. Araştırmaya ilişkin verilerin toplanabilmesi amacıyla; araştırmacı tarafından hazırlanan anne-baba ve çocuğa yönelik demografik bilgileri içeren“Genel Bilgi Formu”, çocukların sosyal uyum becerilerini ölçebilmek amacıyla“Beş Yaş Çocukları İçin Marmara Sosyal Duygusal Uyum Ölçeği (MASDU-5 Yaş)”; anne-babaların tutumlarını belirlemek amacıyla“Ebeveyn Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21.0 paket programı yardımı ile değerlendirilmiştir. Anlamlılık seviyesi olarak 0,05 kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, beş yaş çocuklarının sosyal duygusal uyum becerileri ile ebeveyn tutum düzeyleri arasındaki ilişki düzeyinin belirlenmesi için pearson korelasyon kat sayısına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between social adaptation skills and parental attitudes of five-year-old children attending preschool education institutions. The sample group of this study, which is based on the correlational survey model, consists of 200 children and their parents in five-year-olds attending kindergarten in 2019-2020 academic years in Bornova district of İzmir province. In order to collect the data related to the study, a“General Information Form”was prepared by the researcher, containing demographic information about the parents and the child. In order to measure the social adaptation skills of children, Marmara Social Emotional Adaptation Scale (MASDU-5 Ages) for Five Year Old Children was used.“Parental Attitude Scale”was used to determine the attitudes of the parents. The data obtained from the study were evaluated with the help of SPSS 21.0 package program. 0.05 was determined as the level of significance. As a result of the study, Pearson correlation coefficient between the levels of social emotional adjustment and parental attitude of five-year-old children was investigated.