Helikopter ebeveyn tutumunun okul öncesi dönem çocuklarda sosyal becerilere etkisi
The effect of helicopter parent attitude on social skills in pre-school children
  1. Tez No: 790240
  2. Yazar: ZEYNEP DALKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Helikopter ebeveyn tutumunun okul öncesi dönem 5-6 yaş çocuklarda sosyal becerilere etkisinin incelendiği bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu Manisa il merkezinde ikamet eden, 2021-2022 yılında anaokuluna devam eden 5-6 yaş aralığındaki çocuklar ve ebeveynleri oluşturmuştur. Çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 142'si (% 47) kız, 180'i (% 53) erkek çocuğuna sahip toplam 302 anne ve 302 baba çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak ebeveynlerin helikopter tutumuna sahip olup olmadığını belirlemek amacıyla 'Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği (AHETÖ)', çocukların sosyal becerilerini belirlemek amacıyla 'Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği (4-6 Yaş)' ve katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini saptamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan "Öğrenci ve Aile Tanıma Formu'' kullanılmıştır. Araştırma verileri SPPS 25 ve AMOS 25 (IBM Corp. Released 2017.IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerden elde edilen puan ortalamaları arasında anlamlı ilişki Pearson Korelasyon Analizi ile test edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda iki grubun olduğu karşılaştırmalarda, bağımsız gruplar için t testi, üç ve daha fazla grubun olduğu karşılaştırmalarda ise tek yönlü ANOVA (analiz sonucunun anlamlı olduğu durumlarda Tukey çoklu karşılaştırma analizi) yürütülmüştür. Çocukların farklı sosyal becerilerinde helikopter ebeveyn tutumlarının katkısı ise yapısal eşitlik modellemeleri ile sınanmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde hem baba hem de annenin helikopter ebeveyn tutumlarının, çocukların sosyal becerilerini pozitif yönde ve anlamlı düzeyde yordadığı görülmektedir. Ayrıca anne ve baba helikopter tutumları arasında orta düzeyde bir korelasyon olduğu görülmüştür. Anne ve babaların sergilediği helikopter ebeveyn tutumlarının eğitim düzeyi ile anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Ebeveynlerin etik ve ahlaki konularda sergiledikleri helikopter ebeveyn tutumunun cinsiyet ve kardeş sayısı ile anlamlı olarak farklılaştığı görülmüştür. Çocukların sosyal beceri düzeyleri cinsiyet ve kardeş sayısı ile anlamlı olarak farklılaşırken eğitim düzeyi, meslek değişkenleri ile anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Anahtar Kelimeler Helikopter Ebeveyn, Ebeveyn Tutum, Sosyal Beceri
Özet (Çeviri)
Relational screening model has been used in this research in which the effect of helicopter parenting on social skills of preschool children 5-6 years old children have been studied. The study group consisted of children aged 5-6 years residing in the city center of Manisa, attending kindergarten and kindergarten in 2021-2022, and their parents. A total of 302 mothers and 302 fathers with a total of 142 (47%) daughters and 180 (53%) sons who agreed to voluntarily participate in the study formed the study group. As data collection tools in the research, the 'Perceived Helicopter Parental Attitude Scale (AHETÖ)' to determine whether parents have helicopter attitude, the 'Social Skills Assessment Scale (Age 4-6)' to determine children's social skills, and the“Student and Family Recognition Form”prepared by researcher to determine the socio-demographic status of the participants. Research data were obtained through SPPS 25 and AMOS 25 (IBM Corp. Released 2017.IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programs. The significant relationship between the mean scores obtained from the scales was tested with“Pearson Correlation Analysis”. In comparisons between groups, t-test was used for independent groups where there were two groups, and one-way ANOVA (Tukey multiple comparison analysis when the analysis result was significant) was conducted where there were three or more groups. The contribution of helicopter parent attitudes to different social skills of children was tested with structural equation models. When the results are examined, it is seen that helicopter parent attitudes of both father and mother predict children's social skills positively and significantly. In addition, it was observed that there was a moderate correlation between mother and father helicopter attitudes. There was no significant relationship between the helicopter parent attitudes of the mothers and fathers and the education level. It has been observed that the helicopter parental attitude of the parents on ethical and moral issues differs significantly with the gender and the number of siblings. While social skill levels of children differed significantly with gender and number of siblings, no significant relationship was found with education level and occupation variables. Keywords Helicopter Parent, Parental Attitude, Social Competence