Alüminyum süspansiyon braketinin sonlu elemanlar metodu ile analizi ve ömür tahmini
Analysis and fatigue life prediction of aluminum suspension bracket with using finite element method
  1. Tez No: 659185
  2. Yazar: VOLKAN NALÇACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışmada, dökme demir ve çelik gibi otomotiv süspansiyon parçalarının geleneksel malzeme seçimi yerine, ağırlık hedeflerine ulaşmak ve yeni model araçların yakıt tüketimini azaltmak için alüminyum gibi hafif malzeme kullanılmıştır. Karbon emisyonunun azaltılması homologasyon gereklilikleri için yasal bir gereklilik haline geldiğinden, otomotiv endüstrisi daha hafif araçlar üretmek için geleneksel malzeme seçenekleri yerine yeni malzemelere ihtiyaç duymaktadır. Fonksiyonu nedeniyle, süspansiyon parçaları ağır yük koşullarında çalışır. Tasarlanan alüminyum süspansiyon braketinin mukavemet ve yorgunluk analizleri Abaqus ve nCode yazılımları kullanılarak bilgisayar destekli mühendislik yöntemi ile yapılmıştır. Kullanıcının karşılaşabileceği yük koşulları doğrulama parkuru ile temsil edilmiştir. Doğrulama parkurundan toplanan kuvvet girdileri sonlu elemanlar modelinde uygulanmıştır. Alüminyum süspansiyon parçasının ömür tahmini için Kümülatif Hasar Teorisi kullanılmıştır. Ömür hesaplamalarında, alüminyum parçanın ömrünün en azından geleneksel dökme demirin ömrü kadar olması gerektiği amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda ağırlık ve yakıt tasarrufu hedeflerinin azaltılabileceği ve ayrıca karbon emisyon homologasyon şartının karşılanmasında faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, instead of the conventional material selection of automotive suspension parts such as cast iron and steel, lightweight materials such as aluminum are used in order to achieve the weight targets and reduce the fuel consumption of new model vehicles. Since the reduction of carbon emission has become a legal necessity for homologation requirements, the automotive industry needed new materials instead of conventional material choices to produce lighter vehicles. Due to its function, the suspension parts operate under heavy load conditions. The strength and fatigue analyses of the designed aluminum suspension bracket were performed by computer aided engineering method with using Abaqus and nCode. The load conditions that the user may encounter are represented by the proving ground. The force inputs collected from the proving ground were implemented in the finite element model. Cumulative Damage Theory was used for estimation life of aluminum suspension part. In the life calculations, it is aimed that the life of the aluminum part should be at least as much as the life of the conventional cast iron. In the result of study, it is concluded that reducing weight and fuel saving targets can be achieved and also the study was beneficial in meeting the carbon emission homologation requirement.