Medeni usul hukukunda kanun yollarına kötüniyetle başvuru
Appeal in bad faith in civil procedural law
- Tez No: 659202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Taraflara, yargılama sonucunda verilen kararların üst merci önünde denetlenmesini sağlama adına kanun yoluna başvuru imkânı tanınması genel nitelikte bir kural olarak tanındığı gibi aynı zamanda hukuk devletinin de gereği olarak karşımıza çıkar. Buna karşın kanun yolu imkânının taraflarca asıl fonksiyonu yani mahkeme kararının denetimini sağlama amacı dışında kullanılması son derece sık rastlanılabilen bir durumdur. Ciddi bir sorunsal niteliğindeki bu fenomen kanun yoluna kötüniyetle başvuru olarak tanımlanmaktadır. Dürüstlük kuralı ile kanun yolu gibi iki büyük hukuki kurumun birlikte değerlendirilmesine vesile olan kanun yoluna kötüniyetle başvuru gerek teorik gerekse pratik önemi sebebiyle farklı pencerelerden ele alınması gereken bir konu teşkil etmektedir. İşbu çalışmamızda, kanun yollarına kötüniyetle başvuruyu müstakil bir hukuki kurum olarak ele almayı amaçlamakta, kurumun teorik ve tarihi arka planı üzerinden hukuki niteliğini incelemekte, nihayetinde ise kanun yoluna kötüniyetle başvurunun sonuçlarını değerlendirmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The parties are provided the opportunity to appeal in order to ensure the control of the decisions rendered at the end of the legal proceeding as a general principle of law as well as requirement of the state of law. However it is frequent the parties employ this opportunity of appeal beyond its essential function namely the control of court decisions. This problematic phenomenon is defined as appeal with bad faith. Considering that appeal with bad faith conduces to the common assessment of two major legal institutions such as the principle of good faith and legal remedies this phenomenon constitutes a subject which is required to be discussed from different perspectives by virtue of either its theoretical or its practical importance. In the present study, we aim to consider appeal with bad faith as an autonomous legal institution, examine legal character of the present legal institution by means of its theoretical and historical background and evaluate finally the outcomes of appeal with bad faith.