Isparta Step Halıcılık ve Mağazacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi örneğinde makine halıcılığının günümüzdeki durumu
Isparta Step Carpet Store Industry and Trading Corporation in the example of the machine carpet, current situation
  1. Tez No: 659217
  2. Yazar: BURCU TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİLE RENGİN OYMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Türk tarihi ile paralel olarak gelişen el dokuma halı sanatı M.Ö. 5. ve 3. yüzyıllar arasında başlamış, makine halıcılığı ise 19. yy.' da başlayarak günümüze kadar devam ederek gelişimini sürdürmüştür. El sanatları içerisinde önemli yer tutan, sanatsal kıymete sahip, belli bir üretim tekniği kullanılarak üretilen makine halıcılığı, zaman içerisinde köklü geleneklerine bağlı kalarak günümüze kadar çeşitlenerek gelmiştir. Bu tez de ise son teknoloji olarak nitelendirilen, tuft makine halı tekniği, tuft halının Türkiye'de ki en büyük marka ve üretim tesisi olan Step Halıcılık ve Mağazacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ele alınarak incelenmiştir. Çalışmada, Step Halı Fabrikası yerinde ziyaret edilmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden literatür tarama ve sözlü görüşme teknikleri kullanılmış, makine halısı tanımı ve çeşitleri araştırılıp, Step Halıcılık ve Mağazacılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi tanıtımı, firmada tuft makine halısı üretim basamakları, tasarım süreci dahil olmak üzere işlem akışı fotoğraflanarak ve gözlemlenerek, kullanılan makine ve teknik detaylar incelenmiş, günümüzde Türkiye'de makine halıcılığının durumu ve Dünya Ülkeleri ile karşılaştırılması tablolar şeklinde belirtilmiştir. Aynı zamanda ortaya konulan ürünlerde, fabrika önceliği olan üretimde kalitenin artmasını sağlamak amacıyla gözlem sırasında elde edilen bulgulardan yola çıkılarak, yapılan araştırmalar sonucu elde edilen gelişmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with Turkish history, handmade carpet art started BC, between the 5th and 3rd centuries. Machine made carpet weaving was found in the 19th century. It still continues today and continues its development. Carpet making has been diversifying, but it adhering its deep-rooted traditions over time. This thesis is also described as the latest technology, machinery Tuft carpet technique, pinch the carpet, the biggest brand in Turkey and production facilities and Step Carpet Retail Industry and Trade Joint Stock Company were discussed. In the study, Step Carpet Factory is visited on-site. Qualitative research method is used. Machine made carpet definitions and types are investigated and the introduction of Step Carpet Store Industry and Trading Corporation, the tuft machine carpet production stages in the company, the design process of the machine carpet industry and the tables comparable with the World Countries. As a result of the research, started from the findings obtained in order to increase the production quality, which is the priority of the factory, in the currently revealed works.