Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almış bireylerin savunma biçimleri ile Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı almamış bireylerin savunma biçimlerinin bağlanma stilleri bağlamında karşılaştırılması
Comparison of defense styles in individuals with Obsessive-Compulsive Disorder in terms of attachment styles and defense styles in undiagnosed individuals
- Tez No: 659221
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN DİLBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerin savunma mekanizmaları ile obsesif kompulsif bozukluk tanısı almamış bireylerin savunma mekanizmalarının bağlanma stilleri bağlamında incelenmesini amaçlamıştır. Bununla birlikte bazı sosyodemografik özelliklerin etkisi olup olmadığı incelenerek verilerin dağılımlarının çıkarılması hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini T.C. Üsküdar Üniversitesi NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Feneryolu Polikliniği'ne ayaktan başvuran, OKB tanısı almış 18-65 yaş aralığındaki 40 gönüllü katılımcı ile bu katılımcılara sosyodemografik özellikler açısından denk ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 40 sağlıklı ve gönüllü kontrol grubu oluşturmuştur. İki gruba da Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu (BGOF), Sosyodemografik Veri Formu, Yale-Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Ölçeği ve Semptom Tarama Listesi (YBOCS), Savunma Biçimleri Testi (SBT), Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği (ÜBSÖ) uygulanmıştır. Verileri analiz ederken betimsel ve ileri istatistik teknikler kullanılmıştır. Gruplar arası ölçek ve alt ölçeklerin karşılaştırılması için Independent t testi kullanılmıştır. Deney grubunun ölçek ve alt ölçek puanları ve demografik bilgilerin karşılaştırılması için Independent-t testi ve ANOVA testi kulanılmıştır. Gruplar arası ölçek puanlarının ilişkileri için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the defense mechanisms of individuals diagnosed with obsessive compulsive disorder and the defense styles of individuals who were not diagnosed with obsessive compulsive disorder in the context of attachment styles. In addition, it is aimed to remove the distributions by examining whether some sociodemographic features have an effect. The sample of the research was made by T.C. Uskudar University NP Istanbul Neuropsychiatry Hospital Feneryolu Polyclinic applied to 40 outpatients, 40 healthy and volunteer control groups that are equivalent in terms of sociodemographic characteristics and have no psychiatric diagnosis. Informed Consent Form (ICF), Sociodemographic Data Form, Yale-Brown Obsession and Compulsion Scale and Symptom Screening List (YBOCS), Defense Forms Test (DFT), Three Dimensional Attachment Styles Scale (TDASS) were applied to both groups. Descriptive and advanced statistical techniques were used to analyze the data. Independent t test was used to compare the scale and sub-scales between the groups. Independent-t test and ANOVA test were used to compare the scale and subscale scores of the experimental group and demographic information. Pearson Correlation Analysis was used for the relationships between scale scores between the groups.