Ar-ge aşamasındaki bir ürün için depo kapasitesinin simülasyonla belirlenmesi
Determining required warehouse capacity of a product at the stage of r&d using simulation
- Tez No: 659273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPARSLAN SERHAT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Depo, işletmeler için malzeme ya da ürün trafiğinin yoğun olduğu bir kavşak noktası niteliğindedir. Hammadde depolarında sürekli olarak işletmelerin üretim sürecinde ihtiyaç duyduğu hammadde ve hazır parçaların akışı gerçekleşmektedir. Bu depolardan geçecek malzeme akışının kesintisiz bir şekilde devam etmesi için deponun ihtiyaç duyacağı kapasiteyi belirleyebilmek hem önemli bir problem hem de günümüz dünyası işletmeleri için rekabet avantajı sağlayacak bir husus olarak görünmektedir. Bu çalışmada, Sakarya'da savunma sanayinde faaliyet gösteren bir firmada seri üretime geçilmesi planlanan bir ürün için ihtiyaç duyulacak deponun kapasitesi ve toplam maliyeti belirlenmiştir. Çalışmada simülasyon yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın giriş kısmında genel hatlarıyla çalışmanın kapsamından bahsedilmekte, ilerleyen bölümlerinde depo büyüklüğünün önemi ve literatürdeki yerine değinilmektedir. Sonraki bölümlerde simülasyon kavramı detaylı olarak ele alınmış ve uygulamanın gerçekleştirildiği yazılımından bahsedilmiştir. Ardından, uygulama adımları ve uygulamanın nasıl yapıldığına detaylı olarak değinilmiş ve sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Warehouses like as an intersection where material traffic is dense. Required flow of raw material and end products for the production is occured consistently in warehouses. Determining required capacity of warehouse is both an important problem and a competitive advantage for business to maintain to nonstop material flow in warehouses. In this study, required warehouse capacity and the cost of warehouse is determined for a R&D product is produced in a company which operating in the defense industry in Sakarya. The study is used in simulation. Introduction gives the scope of the study in general, and following parts discuss the significance of the warehouse size in the literature. In the next section, elaborate on simulation and the software that is used for implementation is mentioned. Then the implementation of the study is explained in detail and the results of the study are evaluated.