Antenatal hidronefroz tanılı ve postnatal sintigrafik değerlendirmede supranormal renal fonksiyon saptanan çocukların takibinde biyomarkerların rolü
Urinary biomarkers can identify the need for pyeloplasty in presence of supranormal differential renal function in antenatally diagnosed unilateral hydronephrosis
- Tez No: 659274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN MEVLÜT OKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç Çalışmada, tek taraflı antenatal hidronefroz (ANH) tanılı, üreteropelvik bileşke (ÜPB) darlığı şüphesiyle takip edilen ve supranormal renal fonksiyon (SnDRF) saptanan hastalarda üriner IP-10, MCP-1, NGAL, CA19-9 ve KIM-1'in tanısal değerleri araştırıldı. Gereç ve Yöntem Ocak 2006 tarihinden itibaren, İstanbul Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Çocuk Ürolojisi polikliniğine ANH nedeniyle başvuran ve tek taraflı ÜPB darlığı şüphesiyle takip ve tedavi edilen çocukların dosyaları incelendi. İdrar tahlilinde piyüri ya da hematüri saptanan, bilateral dilatasyonu olan, ek üriner anatomik veya fonksiyonel anomalisi bulunan (megaüreter, üreterosel, çift sistem, PUV, VUR) ve ek komorbiditeli vakalar çıkarıldı. Prospektif olarak toplanan veriler ile vaka-kontrol çalışması planlandı. Çalışma grubu (SnDRF grubu), antenatal tanılı, tek taraflı izole hidronefrozu olan, MAG3 sintigrafide etkilenen tarafta diferansiyel renal fonksiyon (DRF) >%50 olan 20 hastadan oluşturuldu (ortalama DRF: %54,7±3,1; ortalama APD: 26,2±15,1mm). Bu gruptaki 6 hasta için örnek tarihindeki tetkiklerinde APD'de önceye göre progresif artış saptandığı için piyeloplasti kararı verildi (ortalama DRF: %54±1,7; ortalama APD: 40,5±20mm). Operasyon kararı alınanlar SNF/Obstruktif, diğerleri SNF/NOD alt grubuna dâhil edildi. Obstruktif grup, klinik olarak ÜPB darlığı düşünülen, DRF
Özet (Çeviri)
Introduction In this study, we evaluated the role of IP-10, MCP1, NGAL, CA 19-9, KIM-1 as urinary biomarkers in the differentiation between obstructive and non-obstructive dilatation in children with unilateral antenatal hydronephrosis and supranormal renal function. Material and Methods Children with isolated unilateral hydronephrosis who were diagnosed prenatally at the Department of Pediatric Urology of Istanbul Medical Faculty between January 2010 and November 2015 were included in the study. All caregivers of the children were interviewed and given informed consent for the children to participate in the study, and the study was approved by the institutional review board. A prospective case-control study was conducted. The children were categorized into 4 groups. The supranormal renal function (SnDRF) group included 20 children with ANH and >50% differential renal function (DRF) (mean DRF: 54,7%±3,1%; mean APD: 26,2±15,1mm). The decision was made to operate six children of this group due to progressive increase in APD (mean DRF: 54%±1,7%; mean APD: 40,5±20mm) These 6 patients were included in the SNF/Obstructive subgroup. In the obstructive group there were 19 patients who underwent pyeloplasty and who had a DRF