الغربة في روايات هيثم حسين
Heysem Hüseyin'in romanlarında gurbet teması / Weirdness in the novels of Haitham Hussein
  1. Tez No: 659276
  2. Yazar: İLYAS HAZNEVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Gurbet olgusu, hem Arap edebiyatı hem de Batı edebiyatında çalışmalarda kendisine geniş yer bulan önemli konulardan biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü gurbet olgusu insanın var oluşundan bu yana insanlıkla birlikte var olan bir konudur. Genel olarak bu konunun edebiyat çalışmalarındaki özellikle de romanlardaki yansımaları görülmektedir. Bunun nedeni; bu olgunun insanların duygu, düşünce ve hislerinin tercümanı olma, insani kaygıların geniş bir sahası ve onların özlemlerinin asil bir ifadesi olma gibi bir birtakım özellikler barındırmasıdır. Zira roman; yazarın hüzünlü ve acı verici tecrübelerini açık bir şekilde yansıtmaktadır. Modern Suriye edebiyatını ele aldığımızda, birçok roman ve hikaye yazarının edebiyat sahasına çıktığı görülmektedir. Bundan dolayı araştırmada son dönem Suriye edebiyatının bir parçası olan Heysem Hüseyin'in romanlarındaki gurbet olgusu incelenmiştir. Dahası, araştırma konusu şu sorular ve cevapları etrafında betimsel ve analitik bir yöntemle incelenmiştir: Heysem Hüseyin'in romanlarındaki gurbet kavramı ve olgusu nedir? Bu olgunun çeşitleri nelerdir? Neden Heysem Hüseyin üzerinde bu konu ele alındı? Heysem Hüseyin romanlarında gurbet kavramını ve olgusunu nasıl somutlaştırmıştır? Bu konuyu romanlarında ne derece yansıtabilmiştir? Çalışmada yazarın örnek bir romanının sahnesi, kahramanları, içinde geçtiği zaman, konusu, olayları, hikâyesi ve olay örgüsü gibi roman unsurları analiz edildi. Sonra, romandaki ana kahramanlar ele alındı. Bunun yanında tüm romanlarındaki önemli kişileri inceleyerek gurbet olgusunun düşünce, tutum ve davranışlarda roman kahramanlarının üzerindeki etkisi ortaya koyulmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of expetriation is named as one of the vital isuues that take place widely both Arabic and Western literature studies. Because the phenomenon of expetriation has been a subject that has existed with humanity since the existence of man. As it contains some features, especially like still being a translator of people's feelings, thougts, a wide range of humanitarian concerns and a noble expression of their aspirations, generally, Because the novel; it clearly reflects the sad and painful experiences of the author. When we consider modern Syrian literature, it is seen that many novels and story writers are on the field of literature. Therefore, the phenomenon of foreignness in Heysem Hussein's novels, which is a part of the recent Syrian novel literature, was examined in the research. Moreover, the subject of the research has been studied in a descriptive and analytical method around the following questions and answers: What ise the concept and phenomenon of expetriation in the novels of Heysem Hussain? What are the types of these concepts? Why is this issue adressed by Hussain? How he embodies the concept and the phenomenon of expatriation on his novels? And can he be really successful on this field? In the study, elements of the novel such as the scene, heroes, time, subject, events, story and plot of an exemplary novel of the author were analyzed. Then the main heroes in the novel were analyzed. In addition, by examining the important people in all his novels, the effect of the phenomenon of expatriate on the novel heroes in thought, attitude and behavior was tried to be revealed.