Ortoreksiya nervoza eğilimi olan kadın üniversite öğrencilerinin obsesif kompulsif bozukluk ile ilişkinin incelenmesi
Investigate relationship between obsessive-compulsive disorder and female university students whom has tendency to orthorexia nervoza
- Tez No: 659278
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ortoreksiya Nervoza, biyolojik olarak saf gıdaları yemek üzerine patolojik bir takıntı olarak tanımlanır. Bu takıntının ileri boyutlarında ise obsesif kompulsif belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmada ortoreksiya nervoza eğilimi olan kadın üniversite öğrencilerinin obsesif kompulsif bozukluk ve yeme bozukluğu ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul'da lisans veya yüksek lisans okuyan, 435 kadın öğrenci katılmıştır. Bu 435 kişiye Donini tarafından geliştirilen, türkçe uyarlamasını Arusoğlu ve arkadaşları (2011) tarafından yapılan ORTO-15 ölçeği uygulanmıştır. Test sonucunda ortoreksiya nervozaya eğilimli çıkan 307 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmadaki parametrelerin ölçülmesi için; Hodgson ve Rachman'ın 1977 yılında oluşturdukları türkçeye ise Erol ve Savaşır tarafından uyarlanan Maudsley obsesif kompulsif soru listesi (MOKSL) , Fairburn'ün 1994 yılında geliştirdiği türkçeye ise 2011 yılında Yücel ve ark. aracılığıyla uyarlanan Yeme bozukluğu Değerlendirme ölçeği (YBDÖ) ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Çalışmadaki tüm veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) programı ile çözümlenmiştir. Çalışmanın sonucunda bulunan verilere bakıldığında; Ortoreksiya nervoza'ya eğilimi olan kadın üniversite öğrencilerinin toplam puanı ile Obsesif Kompulsif bozukluk toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In definition, Orthorexia Nervosa is a pathological obsession of consuming biologically pure sustenances. If this obsession advances, obsessive-compulsive symptoms may occur. In this study, it is aimed to investigate the relationship between obsessive-compulsive disoder and female university students whom has tendency to orthorexia nervosa. 435 female students studying undergraduate or graduate studies in Istanbul participated in the study. The ORTO-15 scale developed by Donini and adapted in Turkish by Arusoğlu et al. (2011) was applied to these 435 participants. As a result of the test, 307 people who prone to Orthorexia Nervosa constitute the sample of the study. Maudsley Obsessional–Compulsive Inventory Questionnaire (MOCI) created by Hodgson and Rachmann in 1977, adapted to Turkish by Erol and Savaşır, Eating Disorder Examination Questionnaire (EDE-Q) created by Fairburn in 1994, adapted to Turkish by Yücel et al. in 2011 and Demographic Information Form were used to measure the parameters in the study. The analysis of entire data is done with the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. A significant correlation between the total score of female university students with a tendency to Orthorexia Nervosa and the total score of Obsessive-Compulsive Disorder was found within the consideration of the data found at the end of the study. A significant relation between obsessive-compulsive disorder total score and eating disorder total score was found.