Üniversite öğrencilerinde ortoreksiya nervoza eğiliminin, vücut ağırlığı kontrol odağı ve antropometrik ölçümleri ile ilişkisi
Relationship between orthorexia nervosa tendency and body weight locus of control and anthropometric measurements in university students
  1. Tez No: 922355
  2. Yazar: SENA TOPAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ortoreksiya nervoza (ON) en basit haliyle“saf, temiz yiyecek”yemeye yönelik sağlıksız bir takıntıyı ifade etmektedir. Vücut ağırlığı kontrolünde; iç odaklı ve dış odaklı olmak, birey için destek ya da engel olabilmektedir Bu çalışma üniversite öğrencilerinde ortoreksiya nervoza eğiliminin, vücut ağırlığı kontrol odağı ve antropometrik ölçümleri ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri ve Mühendislik Fakültesinde okuyan; 18-25 yaş aralığında, 115 erkek, 222 kadın olmak üzere 337 öğrenci ile 12 Mayıs- 15 Aralık 2024 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, anket formu ile yüz yüze toplanmıştır. Anket formu dört bölümden oluşmakta olup birinci bölümde öğrencinin sosyo-demogrofik özellikleri irdeleyen 13 soru, ikinci bölümde antropometrik ölçümlerini tespit eden 4 ölçüm (boyun, bel, kalça, deri kıvrım kalınlığı; biceps, triceps, suprailiak, subskapular), bir hesaplama (BKİ) sorusu bulunmaktadır. Üçüncü bölüm Çok Boyutlu Vücut Ağırlığı Kontrol Odağı (T-MWLCS) Ölçeğini, dördüncü bölüm ise Ortoreksiya Nervoza (ORTO-11) Ölçeğini içermektedir. Çalışma bulgularına gelindiğinde 337 üniversite öğrencisinin, ORTO-11 puan ortalaması 25.13±4.67 olarak tespit edilmiştir. Öğrencilerin %28.5'i ON eğilim göstermiştir. Öğrencilerin T‑MWLCS faktör 1 (içsel) puanlarının 16.59±5.98, faktör 2 (şans) puanlarının 6.58±6.52, faktör 3 (doktorlar) puanlarının 9.41±3.96 ve faktör 4 (diğer insanlar) puanlarının 4.71±3.59 seviyesinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Orthorexia nervosa (ON) simply refers to an unhealthy obsession with eating“pure, clean food”.Being internally focused and externally focused in body weight control can be either a support or an obstacle for the individual. This study was conducted with 337 students, 115 male and 222 female, between the ages of 18-25, studying at Başkent University Health Sciences and Engineering Faculty between May 12 -December 15, 2024. Data were collected face-to-face with a questionnaire. The survey form consists of four sections, the first section includes 13 questions examining the socio-demographic characteristics of the student, the second section includes 4 measurements (neck, waist, hip, skinfold thickness; biceps, triceps, suprailiac, subscapular), and a calculation (BMI) question. The third section includes the Multidimensional Body Weight Locus of Control (T-MWLCS) Scale, and the fourth section includes the Orthorexia Nervosa (ORTO-11) Scale. When it comes to the study findings, the ORTO-11 score average of 337 university students was determined as 25.13±4.67. 28.5% of the students showed ON tendency. It was found that the students' T-MWLCS factor 1 (internal) scores were 16.59±5.98, factor 2 (chance) scores were 6.58±6.52, factor 3 (doctors) scores were 9.41±3.96 and factor 4 (other people) scores were 4.71±3.59.