Bireysel yatırımcıların yatırım stratejisini belirlemede gri tahmin ve oyun teorisi yöntemlerinin uygulanması üzerine bir çalışma
A study on the use of gray prediction and game theory method to determine investment strategy of individual investors
- Tez No: 659287
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bireysel yatırımcılar elde ettiği gelirlerinin bir kısmını tüketime bir kısmını da yatırıma ayırmaktadırlar. Geleceğini güvence altına almayı hedefleyen bireysel yatırımcı, gelecek dönemlerde iyi bir getiri elde etme amacını taşımaktadır. Bireysel yatırımcıların en büyük sorunlarından biri hangi yatırım araçlarına ve ne oranda yatırım yapmaları gerektiğine doğru karar vermeleridir. Bu sorun önemli bir problemi karşımıza çıkarmaktadır. Çünkü karar vermek gelecek ile ilgilidir. Ancak geleceğin bize kesin sonuçlar vermediği gibi tahmin yöntemleri de yeterli bilgiyi sağlamakta yararlı olmamaktadır. İstenilen kesin sonuçlar ise sadece geçmiş verilerden belirlenebilmektedir. Buradan yola çıkarak, bireysel yatırımcıların doğru karar vermesini sağlamak için oluşturulacak tahmin modelinin ve karar verme yönteminin birlikte kullanılması ve minimum risk ve maksimum getirinin elde edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada Dolar, Euro, Gram Altın, Bitcoin, Mevzuat Faiz Oranı, BIST 100 ve Konut Fiyat Endeksi (KFE) olmak üzere 7 farklı yatırım aracının 2018 Temmuz-2019 Haziran aylık kapanış değerleri kullanılarak 2019'un son altı ayına ait verileri gri tahmin yöntemiyle tahmin edilmiş ve hata oranları belirlenmiştir. Oyun teorisi yöntemiyle minimum risk ve maksimum getiri oranına sahip portföyler her bir yatırım dönemi için ayrı ayrı oluşturulmuştur. Sonuç olarak veri dönemi çeşitliliğinin her bir yatırım aracı için farklılık gösterdiği ve oyun teorisi ile oluşturulan portföylere bakıldığında tam stratejinin hakim olmadığı, karma stratejinin hakim olduğunu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual investors allocate some of their income to consumption and some to investment. Aiming to secure its future, the individual investor aims to achieve a good return in the future. One of the biggest problems of individual investors is that they make the right decisions on which investment instruments and at what rate to invest. This poses an important problem. Because making a decision is about the future. However, the future does not give us exact results, and forecasting methods are not useful in providing sufficient information. The desired exact results can only be determined from historical data. Based on this, it is aimed to use the estimation model and the decision-making method to be created together to ensure that individual investors make the right decision and to achieve minimum risk and maximum return. In the current study, we estimated the data for the last six months of 2019 using the“Gray Prediction Method”using the monthly closing values of 7 different investment instruments, including Dollar, Euro, Gram Gold, Bitcoin, Legislation Interest Rate, BIST 100 and House Price Index (KFE) and error rates were determined. With the“Game Theory Method”, portfolios with minimum risk and maximum rate of return are created separately for each investment period. As a result, it has been determined that the diversity of the data period differs for each investment instrument. Additionally when looking at the portfolios created with the Game Theory, we concluded that the mixed strategy is dominant over the full strategy.