Quadratic curvature gravity theories in various dimensions with and without torsion
Çeşitli boyutlarda burulma içeren ve içermeyen kuadratik eğrilikli kütleçekim kuramları
- Tez No: 659289
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN CEBECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında, n-boyutlu uzay-zamanlarda genelleştirilmiş kütleçekim modelleri incelenmiştir. Genelleştirilmiş kütleçekim kuramları, genel olarak skaler eğrilik, Ricci kare ve Riemann kare terimleri cinsinden ifade edilen bir kütleçekim fonksiyonu içeren Lagrangian ile ifade edilir. Modeller, uzay-zaman bağlantısı burulma içeren ve içermeyen durumlar için incelenmiştir. Dış cebir formalizmini kullanarak, kuramın alan denklemleri kütleçekim eyleminin metrik ve bağlantı alanlarına göre bağımsız varyasyonundan elde edilmiştir. Topolojik Kütleli Kütleçekim, Yeni Kütleli Kütleçekim, Minimal Kütleli Kütleçekim ve Genelleştirilmiş Kütleli Kütleçekim gibi 3-boyutlu kütleçekim modelleri aynı çerçeve içinde incelenmiştir. Belli genelleştirilmiş kütleçekim modelleri için yeni çözümler elde edilmiştir. Bunların arasında, burulma içeren bir uzay-zamanda kuadratik (ikinci dereceden) eğrilikli kütleçekim modelinin sabit eğrilikli çözümleri bulunmaktadır. Ek olarak, R2-düzeltilmiş kütleçekim modelinin Lifshitz tipi ve Bianchi tipi statik ve durağan çözümleri ve Schrödinger tipi çözümler sunulmuştur. Ayrıca, 3-boyutlu Minimal Kütleli Kütleçekim kuramının vakum ve minimal olarak Maxwell-Chern-Simons elektromanyetik kuramına bağlanmış durumları için pp-dalga çözümleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis work, generalized gravity models are examined in n-dimensional spacetimes. Generalized gravity theories are described by a Lagrangian that involves a gravitational function expressed in terms of the scalar curvature, Ricci-squared and Riemann-squared terms in general. The models are investigated for two seperate cases, in which the connection of the spacetime is torsion-free and the connection of the spacetime involves spacetime torsion. By using exterior algebra formalism, the field equations of the theory are obtained by making independent variations of the gravitational action with respect to metric co-frame and connection fields. 3-dimensional gravity models such as Topologically Massive Gravity, New Massive Gravity, Minimal Massive Gravity and Generalized Massive Gravity are examined within the same framework. For certain generalized gravity models, some new exact solutions are achieved. Among them are the constant curvature solutions of quadratic curvature gravity model in a spacetime involving torsion. In addition, Lifshitz-type and Bianchi-type static and stationary solutions and Schrödinger-type solutions of R2-corrected gravity model are presented. Also, pp-wave solutions of Minimal Massive 3D Gravity theory are examined for both vacuum case and for the gravity model that is minimally coupled to Maxwell-Chern-Simons electromagnetic theory.