Nesne ilişkileri perspektifinden duygusal şemalar ile öz şefkat arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between emotional schemas and self compassage from an object relations
- Tez No: 993109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, nesne ilişkileri, ruminasyon ve onaylanma ihtiyacı ile öz-şefkat arasındaki ilişkileri incelemektir. Öz-şefkat, bireyin kendine yönelik tutumunu şekillendiren ve psikolojik iyi oluşu destekleyen temel bir kavramdır. Nesne ilişkileri ise erken dönem bağlanma deneyimlerinden beslenmekte, ruminasyon ve onaylanma ihtiyacı gibi bilişsel ve duygusal süreçlerle birlikte bireyin kendisiyle kurduğu ilişkiyi etkilemektedir. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiş, 400 katılımcıdan elde edilen veriler BORRTI Nesne İlişkileri Ölçeği, Leahy Duygusal Şema Ölçeği (onaylanma ve ruminasyon alt boyutları) ve Öz-Duyarlılık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiş, korelasyon, t-testi, ANOVA ve çoklu regresyon yöntemleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, nesne ilişkileri, ruminasyon ve onaylanma ihtiyacı birlikte öz-şefkat düzeyinin %40'ını açıklamaktadır. Nesne ilişkileri ile öz-şefkat arasında yüksek düzeyde pozitif; ruminasyon ile öz-şefkat arasında orta düzeyde negatif bir ilişki bulunmuştur. Onaylanma ihtiyacı ile öz-şefkat arasında ise orta düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Demografik değişkenlerde kadınların öz-şefkat düzeyleri erkeklere göre daha yüksek çıkarken, psikoterapi öyküsü olan katılımcıların puanları daha düşük bulunmuştur. Aile büyüklüğü ve gelir düzeyinde anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak, öz-şefkatin yalnızca bireysel bir eğilim değil, erken dönem ilişkisel deneyimler ve bilişsel süreçlerle şekillenen çok boyutlu bir kapasite olduğu görülmüştür. Bulgular, özellikle kültürel bağlamın önemini vurgulamakta ve klinik çalışmalarda öz-şefkatin geliştirilmesine yönelik uygulamalara işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between object relations, rumination, approval-seeking, and self-compassion. Self-compassion is a fundamental construct that shapes one's attitude toward the self and supports psychological well-being. Object relations are rooted in early attachment experiences and, together with cognitive-emotional processes such as rumination and approval-seeking, influence the individual's self-perception. The study was conducted using a correlational design. Data were collected from 400 participants through the BORRTI Object Relations Inventory, the Emotional Schema Scale (approval-seeking and rumination subscales), and the Self-Compassion Scale. Analyses were carried out using SPSS, including correlation, t-tests, ANOVA, and multiple regression. Findings revealed that object relations, rumination, and approval-seeking together explained 40% of the variance in self-compassion. A moderately-high positive correlation was found between object relations and self-compassion, and a moderate negative correlation was found between rumination and self-compassion. Approval-seeking showed a positive correlation with self-compassion. Regarding demographic variables, women reported higher levels of self-compassion compared to men, while participants with a history of psychotherapy had lower scores. No significant differences were found in terms of family size or income level. In conclusion, self-compassion is not merely an individual trait but a multidimensional capacity shaped by early relational experiences and cognitive processes. The findings highlight the role of cultural context and underline the importance of enhancing self-compassion in clinical practice, particularly in breaking ruminative cycles.