Victims and volunteers: Relief to Ottoman soldiers during the Balkan Crisis of 1875-1878
Mağdurlar ve gönüllüler: Balkan Krizi döneminde (1875-1878) Osmanlı askerlerine yapılan yardımlar
  1. Tez No: 958446
  2. Yazar: MÜNEVVER HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TOLGA CORA, PROF. DR. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 453
Özet
Bu tez, Balkan Krizi döneminde (1875-1878) Osmanlı ordusuna yapılan yardımlara odaklanmaktadır. Osmanlı askerlerine destek amacıyla yürütülen iâne kampanyasına, bu kampanya ile eş zamanlı olarak gönüllü askeri birliklerin kurulmasına ve uluslararası yardım ağlarının Osmanlı askerleri için yürüttükleri çalışmalara odaklanan bu tezde, devlet ve toplumun eşgüdümlü olarak yürüttüğü seferberlik halinin sosyal, kültürel ve politik veçheleri ele alınmaktadır. Arşiv belgeleri ve dönemin gazeteleri ışığında yardım kampanyasının detaylarına odaklanan bu çalışmada, yapılan yardımlar ve kurulan gönüllü birlikler, dönemin iktidar ilişkileri bağlamında ele alınmaktadır. Yurtdışında görevli Osmanlı bürokratlarının, bu dönemde kurumsallaşan uluslararası insani yardım ağları ile ilişkilenme biçimlerine de odaklanan bu çalışma, yükselen Osmanlı karşıtı söylem karşısında geliştirilen mağduriyet imajının Osmanlı lehinde kampanyaların üretilmesinde ne şekillerde kullanıldığını analiz etmektedir. Son olarak, Osmanlı askerlerine yapılan uluslararası yardımlara ve bu dönemde kurulan Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti'nin faaliyetlerine değinen bu tezde, iki İngiliz yardım kuruluşunun (Stafford House Committee ve National Aid Society) faaliyetleri de ele alınarak, askerlere yapılan yardımların, küresel yardım ağlarındaki rolü irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation focuses on the relief to Ottoman soldiers during the Balkan Crisis of 1875-1878. By analyzing the donation campaign, the formation of voluntary units and international aid, this dissertation reveals the social, cultural and political characteristics of the aid to the Ottoman army. Relying on archival sources and the newspapers of the period, this study positions the aid mechanisms within the power structures of the period and contributes to the field of research on the state-society relation of the late nineteenth century Ottoman history. Coinciding with the declaration of the First Constitution, the notions of volunteering and consent are interpreted in relation to the increasing patriotic rhetoric. Additionally, this research also elaborates on the international humanitarian networks and their dealings in the Ottoman Empire by analyzing the workings of two prominent British aid institutions (Stafford House Committee and National Aid Society) and the Ottoman Red Crescent Society to situate the aid efforts within the context of the phenomenon of modern humanitarianism.