Laparoskopik kolesistektomilerde intraoperatif recruitment manevrasının optik sinir kılıf çapı üzerine etkisi: Gözlemsel bir çalışma
The effect of intraoperative recruitment maneuver on optic nerve sheath diameter in laparoscopic cholecystectomies: An observational study
- Tez No: 845839
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN EKMEKÇİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi ameliyatı yapılan ASA I-II hastalarda, recruitment manevrasının optik sinir kılıf çapı üzerinde etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmada aynı zamanda recruitment manevrası uygulamasının hemodinamik parametrelere, havayolu basınçlarına ve akciğer dinamik kompliyansına etkisi de araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayının ardından genel anestezi altında laparoskopik kolesistektomi ameliyatı yapılan 18-65 yaş arası, katılmayı kabul eden ASA skoru I-II olan toplam 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara EKG, kalp hızı, periferik oksijen satürasyonu ve TOF monitörizasyonu uygulandı. İndüksiyon ve kas gevşemesi sağlandıktan sonra uygun endotrakeal tüp ile entübe edildi. Mekanik ventilatör parametreleri akciğer koruyucu stratejilere uygun olarak ayarlandı. Anestezi idamesinde düşük akım anestezi tekniği kullanıldı. Hastalara pnömoperitonyumdan önce artımlı PEEP uygulaması (3 soluk boyunca PEEP 10 cmH2O, arkasından 3 soluk boyunca PEEP 15 cmH2O, son olarak 10 soluk boyunca PEEP 20 cmH2O) ile recruitment manevrası yapıldı. Manevra sonrası PEEP 5 cmH2O olarak devam edildi. Hastalar opere edildi ve cerrahi bitiminde hastalar ekstübe edilip servislerine gönderildi. Hastaların optik sinir kılıf çapı ölçümleri entübasyondan 5 dakika sonra (Tent), recruitment manevrası bitiminde (Trm), insuflasyondan 5 dakika sonra (Tinsuf) ve desuflasyondan 5 dakika sonra (Tdesuf) olmak üzere 4 zaman aralığında yapıldı. Hastaların ortalama arter kan basıncı, kalp hızı, periferik oksijen satürasyonu, ETCO2, tepe havayolu basıncı, plato havayolu basıncı, dinamik akciğer kompliyansı, solunum frekansı, İAB, PEEP ve TOF parametreleri de kayıt altına alındı ve karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastalarda belirlenen zamanlarda yapılan OSKÇ ölçüm değerleri ikili olarak karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmadı. Her hasta için sağ ve sol gözden ayrı ayrı alınan ikişer ölçüm karşılaştırıldığında sağ ve sol göz arasındaki ölçümlerin tüm zamanlarda birbirleri ile korele olduğu tespit edildi. İnsuflasyonun beşinci dakikasında (Tinsuf) yapılan ölçümler ile bazal ölçümler (Tent) karşılaştırıldığında insuflasyonda OSKÇ'de x minimal bir artış olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görüldü. Vaka boyunca takip edilen parametrelerden SpO2 değerinin RM ile anlamlı şekilde yükseldiği görüldü. Hava yolu basınçlarından PIP ve Pplato basınçları karşılaştırıldığında bazal değere göre RM ve insuflasyon zamanlarında anlamlı şekilde basınçların arttığı ancak fizyolojik aralığın dışına çıkmadığı görüldü. Desuflasyon zamanında ise anlamlı şekilde düşerek bazal değere yaklaştığı bulundu. Hemodinamik parametreler incelendiğinde tüm hastaların hemodinamik olarak stabil seyrettiği görüldü. Sonuç: Çalışmanın verileri ışığında baktığımızda laparoskopik kolesistektomilerde, hemodinamik olarak stabil, ek intrakraniyal ve solunumsal patolojileri olmayan, sağlıklı hastalarda recruitment manevrasının kafa içi basınçta anlamlı bir artışa neden olmayacağı sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Objectives: In this study, the effect of recruitment maneuver on the optic nerve sheath diameter (ONSD) was investigated in ASA I-II patients who underwent laparoscopic cholecystectomy surgery. Additionally, the impact of recruitment maneuver on hemodynamic parameters, airway pressures, and lung dynamic compliance was also examined in the study. Material and Methods: After obtaining ethical committee approval, a total of 30 patients between the ages of 18-65, with ASA scores I-II, who agreed to participate, were included in the study. All patients underwent ECG, heart rate, peripheral oxygen saturation and TOF monitoring. After induction and muscle relaxation, they were intubated with an appropriate endotracheal tube. Mechanical ventilator parameters were set in accordance with lung-protective strategies. Lowflow anesthesia technique was used during anesthesia maintenance. Before pneumoperitoneum, incremental PEEP application was performed on patients (PEEP 10 cmH2O for 3 breaths, followed by PEEP 15 cmH2O for 3 breaths, and finally PEEP 20 cmH2O for 10 breaths) as a recruitment maneuver. After the maneuver, PEEP was continued at 5 cmH2O. Patients underwent surgery and were extubated and sent to the wards after surgery completion. Optic nerve sheath diameter measurements of the patients were performed at four-time intervals: 5 minutes after intubation (Tent), at the end of the recruitment maneuver (Trm), 5 minutes after insufflation (Tinsuf), and 5 minutes after desufflation (Tdesuf). The patients' mean arterial blood pressure, heart rate, peripheral oxygen saturation, ETCO2, peak airway pressure, plateau airway pressure, dynamic lung compliance, respiratory rate, invasive arterial blood pressure (IAB), PEEP and TOF parameters were also recorded and compared. Results: When the ONSD measurement values taken at specified times in the included patients were compared in pairs, there was no statistically significant difference between them. It was determined that the measurements between the right and left eyes were correlated when two measurements were taken separately from each eye for each patient. When the measurements taken at the fifth minute of xii insufflation (Tinsuf) were compared with baseline measurements (Tent), it was observed that there was a minimal increase in ONSD during insufflation, but it was not statistically significant. Among the parameters monitored during the case, it was observed that the SpO2 value significantly increased with RM (Recruitment Maneuver). When airway pressures, specifically PIP and Pplato, were compared with the baseline values, it was observed that pressures significantly increased during RM and insufflation times but remained within the physiological range. During desufflation, they significantly decreased and approached the baseline value. When hemodynamic parameters were examined, it was observed that all patients had stable hemodynamics throughout the case. Conclusion: Based on the data from the study, in laparoscopic cholecystectomies, we concluded that in healthy patients who are hemodynamically stable and without additional intracranial and respiratory pathologies, the recruitment maneuver does not lead to a significant increase in intracranial pressure.