حاشية عبد الحكيم السيالكوتي على المقدمات الأربع من التوضيح والتلويح (دراسة وتحقيق)
Abdulakîm es-Siyâlûtî'nin Haşiye 'Ala'l-Mukaddimâti'l-Erba'a Mine't-Telvîh ve't-Tavzîh isimli eserinin tahkik ve incelenmesi
  1. Tez No: 659343
  2. Yazar: OTHMAN SAADI AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEL FADHIL ABED ABED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Fıkıh Usulü, okuyucusuna faydalı ve gücünü artıran en önemli Şeriat bilimlerinden biridir ve şeriat kararlarının verilmesi sırasında ne âlimin ne de hakimin vazgeçemeyeceği standart bilimlerden biridir. Bu sanatta; Kanunun yörüngesi onun üzerinde olduğu için ve onunla amaçları biliniyor ve hükümleri yönlendiriliyor ve bilim adamları geçmişte ve günümüzde bununla ilgilenmişlerdir. Çünkü bilimleri şeriatın hükümlerine bağlar ve ben onları içtihat ve kesinti ile ve gerekli yasal hükümlere ulaşmada en yüksek derecede uzmanlaştım, ancak sanat insanlarının dediği gibi bu onun faydası ve meyvesi. Bunun için uygun değil; Çünkü bilimleri denetlemiştir ve Yüce Tanrı'nın istediği şeyi küçümsemede en yüksek düzeydedir. Alimler, bu sanatın konularını tanımlamış, ayrıntılı olarak belirtmiş ve bilmeyenlerin: O, kullar arasında fetvalar çıkarma ve aralarında hüküm verme yetkisine sahip değildi ve bu önemli köktendinci konular arasında şunlar yer alıyor: Erdemli alim Sadr alSharia Ubeyd Allah bin Mesud al-Mahbubi el-Bukhari el-Hanafi'nin (ö. 747 h) Kitabın ortasında belirsiz, kendi kitabından bildirdi; Eş-Eş'arî'nin gittiği şeyin zayıflığını, iyinin ve çirkinin emir vermek ve yasaklamak dışında ispatlanmadığını göstermek için, o halde iyinin emrettiği ve çirkin olanıdır: yasakladığı şeydir, sonra kanıtını aktardı ve şöyle dedi: Zayıflığı apaçık, sonra dedi ki: Birçok alimin bu kanıta kesin olarak inandığını bilin. Ve buna kesin olarak inanmayanlar, girişlerinde söylenebilecek bir yasağa yer vermediler: Bu bir şeydir ve içindeki hata yerleri her iki taraf için gizlenmiştir ve ne düşüneceğimi duyuyorum ve bu dört tanıtıma dayanmaktadır(1) Bu yüzden bu el yazmasının yüksek lisans derecesi almak için araştırma alanı olmasını istedim, bu yüzden İslami Araştırmalar Merkezi'nde (ISAM) yapılanlara göre başardım ve dört nüsha elde ettim ve Hindistan'daki normal üniversite nüshası olan metin ve numaralandırmanın kopyalanması ve kontrolünde ilkini benimsedim.(no: 330) (ve cuma Al Macid merkezi'de fotoğrafları var). En eskisi olduğu için ve geri kalanıyla ilgili olarak, metni kontrol etmede onlardan yardım istedim ve metni modern yazım kurallarına göre hazırladım ve benim için kolay olduğu kadar onaylanmış kitaplarından sahiplerine fikirlerini atfettim. Cevap verdim ve Uzun, sıkıcı veya kısa olmamak için araştırmamı ılımlılaştırmaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
Usool al-Fiqh is a science useful for its readers and it is one of the standard sciences that neither the scholar nor the judge can dispense with during the issuance of legitimacy rulings. He has not reached the stage of participating in this art. Because it has the orbit of the legitimacy, and it defines its objectives, and it is guided by its rulings, and scholars have taken care of it in the past and in the present Because he attached machine science to Ijtihad, and I specialize it in deduction, and the highest degree in reaching the required legal rulings, but that is its benefit and fruit, as the people of art say. Not eligible for it; Because it has the most honorable and highest sciences in descending upon the wishes of Allah Almighty. The scholars have defined the topics of this art and mentioned them in detail, and they stipulated that he who did not know it would not have the right to issue fatwas among the servants, nor to make judgments between them. Al-Shafi'i, may Allah have mercy on him, says: "It is not permissible for anyone to issue fatwas on the religion of God except for a man who knows the Book of God, its transcribers, its copies, its rulings and its similarity, its interpretation and its download, Meccan and Medinan, and what I want, and what was revealed. Then he will be aware of the hadith of the Messenger of Allah, (peace be upon him), and of the copyist and the abrogated, and he will know from the hadith like what is known from the Qur'an, and he will be aware of the language, be aware of the poetry and what is needed for the Sunnah and the Qur'an, and this is used with fairness and the lack of speech, and after this he is supervising The difference of the people of the regions, and he will have Qariqah after this, if this is so He may speak and issue fatwas about what is permissible and forbidden, and if it is not like that, then he may not issue fatwas. Among these important fundamentalist topics are: the four introductions of the clarification on resolving ambiguities of revision the fundamentals of the virtuous scholar Sadr Ubayd Allah bin Masoud al-Mahboubi al-Bukhari al-Hanafi (747 AH), which are: famous and vague introductions in the middle of the book that he cited from him, to demonstrate the weakness of what Al-Ash'ari went to That the good and the ugly are not proven, except by ordering and forbidding, so the good is what is enjoined, and the ugly: what is forbidden. Then he stalked his guide.