Türkiye'de Covid-19 salgını sırasında yetişkinlerin kaygı düzeylerinin ve psikolojik dayanıklılıklarının şema özellikleri açısından incelenmesi
An investigation of anxiety levels and psychological resilience of adults in terms of schema characteristics in turkey during the Covid-19 outbreak
  1. Tez No: 659353
  2. Yazar: ASLI AKDAŞ GÜROCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
2019 Aralık ayında başlayan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs hastalığı (COVID-19) insanların hayatını tehdit ederek alışılan yaşam düzeninin değişmesine neden olmuştur. Salgının yarattığı olumsuz psikolojik etkileri azaltmak ve salgın sırasında gelişen psikiyatrik bozuklukların tedavi stratejilerini belirlemek için bilimsel verilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, koronavirüs salgını sırasında yetişkinlerin kaygı düzeylerinin ve psikolojik dayanıklılıklarının şema özellikleri açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Türkiye'de yaşayan, akıllı telefon, bilgisayar ve çevrimiçi platformları kullanabilen, 18 yaş üzerinde olan 222 kişi dahil edilmiştir. Çevrimiçi anket, katılımcıların koronavirüs ile ilgili bilgilerini ve demografik verilerini içeren Kişisel Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği, Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Young Şema Ölçeği Kısa Form-3'ten oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H testleri ve Spearmen Rho korelasyon analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre kadınların Beck Anksiyete Ölçeği skor ortalaması erkeklerden yüksektir. COVID-19 bilgi düzeyi ile kaygı arasında ve COVID-19 bilgi düzeyi ile psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Anksiyete ile psikolojik dayanıklılık arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki vardır. Psikolojik dayanıklılık ile tüm şema alanları ve şema ölçeği toplam puanı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki görülmektedir. Salgın sırasında psikolojik dayanıklılık ile en güçlü ilişki Zedelenmiş Özerklik ve Performans şema alanı, Başarısızlık ve Karamsarlık şemaları arasındadır. Anksiyete ile Kopukluk ve Reddedilme, Zedelenmiş Özerklik ve Performans, Başkası Yönelimlilik ve Aşırı Uyarılma ve Baskılama şema alanları ve şema ölçeği toplam puanı pozitif yönde anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Anksiyete ile en güçlü ilişkide olan şemalar Karamsarlık ve Tehditler Karşısında Dayanıksızlık olmuştur. Kaygı ve psikolojik dayanıklılık üzerinde etkili olan şemaların bilinmesi koronavirüs salgını sırasında kaygı problemleri yaşayan bireylerle çalışırken tedavi için yol haritası oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus disease (COVID-19), which started in December 2019 and spread to the whole world in a short time, threatened the lives of people and caused a change in the usual life style. Scientific data are needed to reduce the negative psychological effects of the outbreak and to determine the treatment strategies of psychiatric disorders that develop during the epidemic. In this study, it was aimed to examine the anxiety levels and psychological resilience of adults in terms of schema features during the coronavirus epidemic. The study included 222 people living in Turkey, who are over 18 years of age, who can use smartphones, computers and online platforms. The online questionnaire consists of Personal Information Form which includes participant's coronavirus-related information and demographic data, Beck Anxiety Inventory, Resilience Scale for Adults, and Young Schema Questionnare Short Form-3, . Mann Whitney U and Kruskal Wallis H tests and Spearmen Rho correlation analysis method were used in the analysis of the data obtained. According to the research findings, the Beck Anxiety Inventory score average of women is higher than the men. No significant correlation was found between COVID-19 knowledge level and anxiety and between COVID-19 knowledge level and psychological resilience. There is a negative relationship between anxiety and psychological resilience. There is a negative relationship between psychological resilience and the all schema areas and total score of schema scale. The strongest relationship with psychological resilience during outbreak is between the Impaired Autonomy and Performance schema area, Failure and Pessimism schemas. The anxiety has a positive relationship with Disconnection and Rejection, Impaired Autonomy and Performance, Other-Directedness and Over-Vigilance and Inhibition schema areas and total score of the schema scale.. The schemas that have the strongest relationship with anxiety have been Pessimism and Vulnerability to Harm. Knowing the schemas that affect anxiety and psychological resilience can create a road map for treatment when working with individuals who have anxiety problems during the coronavirus outbreak.