Pasifik ittifakı ülkeleri ve Türkiye dış ticaret rekabet gücü: Karşılaştırmalı bir analiz
Foreign trade competitiveness of pacific alliance countries and Turkey: A comparative analysis
- Tez No: 659370
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Ekonominin her alanında, iki ülke veya birkaç ülke arasında büyük fırsatlar içeren dış ticaret ilişkilerinin gelişiminin incelenmesi önem taşımaktadır. Küreselleşme sonucu artan rekabet ortamında, bütün ülkeler uluslararası piyasalarda rekabet gücünü arttırarak ekonomik büyüme ve dolayısıyla refah artışına katkı sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu tez çalışmasının amacı, karşılaştırmalı bir analiz yoluyla Türkiye'nin ve Pasifik İttifak ülkelerinin küresel piyasada rekabet gücünün belirlenmesidir. Bu ülkelerin ticari rekabet edebilirliğini analiz etmek ve bu çalışmayı desteklemek için Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük (AKÜ) endeksi kullanılmıştır. Veri kaynağı, iki ve üç hane kodlu (ürün düzeyinde) Uluslararası Standart Ticaret Sınıflandırmasının (SITC) revizyon 3'üdür ve 1998-2018 dönemini kapsamaktadır. Ampirik analiz için, öncelikle malların teknolojik sınıflandırması (faktör yoğunluğu) açısından Türkiye ile Şili, Kolombiya, Peru ve Meksika'nın rekabet gücü karşılaştırmaya çalışmıştır. Akabinde, Türkiye'nin ve Pasifik İttifakı üyelerinin her birinin mukayeseli üstünlüğündeki değişiklikler dinamik yaklaşıma göre değerlendirilmiştir. Türkiye ile Pasifik İttifakı'nın dört üyesi arasındaki rekabet gücü ve ticari tamamlayıcılık derecesi, Spearman sıra korelasyon katsayısı hesaplanarak belirlenmiştir. Son olarak, Türkiye ile Pasifik İttifakını oluşturan ülkelerin rekabet ettiği, verimli ve karşılıklı yarar sağlayan, ticareti artırma ihtimali olan tamamlayıcı mal gruplarının listesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In all areas of the economy, it is relevant to examine the development of foreign trade relations between two or many countries, which may involve in great opportunities. In the competitive environment, which has increased because of globalization, all countries try to contribute to economic growth and so to increment their well-being by improving their competitive power in international markets. The purpose of this paper is to determine the competitiveness of Turkey and countries of the Pacific Alliance in the global market through a comparative analysis. The revealed comparative advantage index (RCA) was used for the study of commercial competitivity among these countries. The data source was the Standard International Trade Classification (SITC) Revision 3 with codes two and three digits (at the commodity level), and it covered the period between 1998-2018. For the empiric analysis, the competitiveness between Turkey and Chile, Colombia, Peru and Mexico were compared in terms of technological classification of goods (factor density). After that, the changes in the comparative advantage of Turkey with each country was evaluated considering the dynamic approach. The degree of competitiveness and complementarity among Turkey and the four members of the Alliance were determined by calculating the Spearmen correlation coefficient. Finally, the list of groups of complementary and competitive goods among Turkey and the countries belonging to the Pacific Alliance was presented. This list offers the possibility to boost the trade for both sides in future commercial agreements.