Alternatif medya yayıncılığını yeni medya üzerinden düşünmek: 'Medyascope Kanalı' ve 'Ünsal Ünlü'nün Patronsuz Programı' üzerine bir değerlendirme
Thinking alternative media broadcasting through new media: An assessment on 'Medyascope Channel' and 'Ünsal Ünlü's Patronsuz Program'
  1. Tez No: 659369
  2. Yazar: TURANCAN ŞİRVANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL DAĞTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni medya ekseninde şekillenen alternatif medya platformlarının Türkiye'deki iki önemli örneği üzerinden nasıl bir yayıncılık sergilediğinin anlaşılması amaçlanmıştır. Günümüzdeki medya atmosferine bakıldığında, çeşitli ekonomi politik nedenlerden dolayı anaakım medyada tekelleşme eğilimlerinin yoğunlaştığı ve teksesli bir yayın politikası izlendiği görülmektedir. Anaakım medyadaki yapısal sorunlar, yeni alternatif medya platformlarının oluşmasına zemin hazırlamış ve kamusallığı sağlama görevini bu yeni platformlar üstlenmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'deki alternatif medyanın eleştirel ekonomi politik ve kültürel bağlamda nasıl bir medya yaklaşımı sergilediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın kuramsal temelini eleştirel ekonomi politik yaklaşımı ve kültürel çalışmaları temel alan melez bir yaklaşım oluşturmaktadır. Ayrıca bu çalışmada, alanyazında farklı şekillerde tanımlanan alternatif medya kavramını, yeni medyanın etkisinden ve Türkiye'deki örneklerinden hareketle, en iyi betimleyen tanımın yapılması amaçlanmıştır. Çalışmanın amaçları ve kuramsal temeli doğrultusunda nitel çözümleme yönteminin benimsendiği bu çalışmada yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme ve metin çözümlemesi tekniklerinden yararlanılmıştır. Bu vurgu noktalarından hareketle, birinci bölümde farklı yayıncılık türleri açıklanmış ve bu türlerin günümüzdeki alternatif medya yayıncılığıyla ne ölçüde ayrıştığı ortaya konulmuştur. İlgili bölümde, alanyazındaki alternatif medya tanımlamalarına değinilmiş, alternatif medya türleri açıklanmış ve yeni medyanın alternatif medyayla olan ilişkisi irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'deki alternatif medya yayıncılığı açıklanmış ve Türkiye'den belli başlı örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde internet üzerinden yayın yapan Medyascope kanalı ve Ünsal Ünlü'nün Patronsuz programı sahiplik yapısı, ekonomik işleyişi, kurumsal ve editöryal yapısı, gazeteci profili, haber üretim şekilleri ve yayın içerikleri çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan çözümleme sonucunda, kanal ve programın klasik alternatif medya tanımlamalarından farklı bir medya yaklaşımı sergilediği, eleştirel ekonomi politik ve içerik düzeyinde anaakım medyadan ayrıldığı, tarafsızlık ve profesyonellik anlayışı ekseninde radikal medyadan farklılaştığı, kurumsallaşma ve kitleselleşme bağlamında“anaakım olmaya aday”bir yayıncılık pratiği benimsediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it aimed to understand how to exhibit a broadcasting over two important examples of alternative media platforms in Turkey shaped by new media axis. When we look at the current media atmosphere, it is seen that monopolization tendencies in mainstream media are intense and monotonous broadcasting policy is followed for various political economic reasons. Structural problems in mainstream media have paved the way for the formation of new alternative media platforms and these new platforms have undertaken the task of ensuring publicness. In this study, it is aimed to investigate how alternative media in Turkey displays a media approach in the critical political economy and cultural context. In this context, the theoretical basis of the study is a hybrid approach based on the critical political economy approach and cultural studies. Also in this study, based on the new media's influence and examples in Turkey, it is aimed to make the definition that best describes the concept of alternative media as defined in different ways in the literature. In this study, in which qualitative analysis method was adopted in line with the aims and theoretical basis of the study, semi-structured in-depth interview and text analysis techniques were used. Based on these emphasis points, in the first chapter, different types of broadcasting are explained and how these types of broadcasting are differentiated with today's alternative media platforms. In the related section, alternative media definitions in the literature are mentioned, alternative media types are explained and the relationship of new media with alternative media is examined. In the second part of the study, alternative media publishing in Turkey are explained and certain examples are given from Turkey. In the third section, the Medyascope channel and Ünsal Ünlü's program“Patronsuz”, which broadcasts on the internet, was examined within the framework of ownership structure, economic functioning, institutional and editorial structure, journalist profile, forms of news production and contents. As a result of the analysis, it was determined that the channel and the program showed a different media approach than the classical alternative media definitions; differentiated from the mainstream media at the critical political economy and content level; differentiated from the radical media in the axis of impartiality and professionalism and adopted a“candidate to be mainstream”broadcasting practice in the context of institutionalization and massification.