Cansız Himik-Galuşağı-Kiziruşağı (Baskil-Elazığ) arasındaki cevherleşmelerin incelenmesi
Investigation of Cansızhimik-Galuşağı-Kiziruşağı (Baskil-Elazığ) miniralizations
- Tez No: 65941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi C ANSIZHİMİK -GALUŞAĞI - KİZİRUŞAĞI ( BASKİL-ELAZIĞ} ARASINDAKİ CEVHERLEŞMELERİN İNCELENMESİ Bayram TÜRKYILMAZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı 1997, Sayfa: İncelenen cevherleşmeler Baskil (ELAZIĞ)'ın yaklaşık 10 km güney-güneybatısında ve daha kuzeydeki Kiziruşağı köyleri arasında yer almaktadır. Çalışma alanında Üst Kretase yaşlı Baskil magmatik kayaçlarına ait gabro, diyorit, monzonit, tanaüt, garanodiyorit, andezit, dasitler yüzeylemektedir. Yöredeki cevherleşmeler intrüsif kayaların içersinde, kırık ve çatlaklarında damarlar şeklinde yer almaktadır. Damar şeklindeki cevherleşmeler K50-70D doğrultusuna sahip olup kalmakları 10-60 cm, uzunlukları ise l-2m arasında değişikmektedir. Bu alanda gözlenen cevher minarelleri ise pirit,kübanit, kalkopirit, arsenopirit, pirotin, kovellin-kalkosin ve limonit tir. İnceleme alanın bir kısmında sistematik olarak alman toprak örneklerinin kimyasal analizleri sonucunda Cu, 2n, Pb, As, elementleriiçin histogram, kümülatif frekans eğrileri ve olasılık grafikleri kullanılarak eksik değerler tesbit edimiş olup bu. değerler sırasıyla 150, 250, 1 50,200 ppm olarak belirlenmiştir. Bu elementler için hazırlanan anomali haritalarında anomali olarak değerlendirilen bir eşüc alanın cevherli damarlar ve bunların altere zonları ile çakıştığı gözlenmektedir. Elementler arasındaki ilişkiyi belirliyebilmek amacıyla korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Pb-2n arasında iyi bir korelasyonun- As arasında nisbeten iyi pozitif bir koralasyon, Cu-2n, Cu-Pb, Cu -As ve Pb-As. arsında ise çok zayıf bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Cansızhimik- Galuşağı-Kiziruşağı cevherleşmeleri aktif kıta kenarı ürünleri olan magmatitler içersinde ve kırık-çatlaklarda yer almaktadır. Genel olarak hidrotermal damar tipi cevherleşmelerin özelliklerini göstermektedirler.II Gerek bu magmatiklerin oluşum ortamları gerek arazide gözlenen bir takım aberasyonlar, kayaç içersindeki saçıramlı cevher minaraleri porfini tip bir yataklanmayı akla getirmekle beraber bu çalışma porfini tip terimini kulanmak için yeterli değildir
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Master Thesis INVESIGATION OF CANSIZHİMİK- GALUŞA?I-KİZİRUŞA?I (BASKİL- ELAZI? ) MINERALIZATIONS. Bayram TÜRKYILMAZ Fırat Unıvercity Graduate School of Sciences and Technology Department of Geological Engineering 1997, Page: The studied mineralizations are situated at 10km south of Baskil (Elazığ), between. Cansızhimik- Galusağı- Kiziruşağı villages. The research area is made up Upper Cretaceous Baskil Magmatic Rocks. Gabbro, diorite, monzoıtite, tonalite, granodiorite and dacite outonop in this field. The mineralizations are placed in plutonic rocks and in fissures-fractures as veins. Position of mineralized veins are N50-70E, their thicknesses are 10-60 cm and anound l-3m long. The ere minarels observed are pyrite, calcopyrite, arsenopyrite, pyrotine,covellite- chalcociteand limonite. Results of chemicalanalysis of sail samples which are taken in a part of investigated areainterpreted by using histograms, cumulative fregence curves and probability graphs. x+2sd value as accepted as threshold value. Thers hold of Cu, 2n JPb, As are 150, 250,150,200 ppm respectively. Anomaly maps which are drawn for this elements shows that mast of the- anomaly are as arepostioed on fisure- fracture zones. There are good positive oarrelation between Pb-2n but there are poor carrelation between 2n-As, Cu-2n,Cu-Pb, Cu-As and Pb-As. Mineraiizationsof cansızhimik- Galuşağı-Kiziruşağı are take place in magmatics which are active continent margin products and in fissures- fractures of the magmatics. Canseguently this mineralizations show features of hydrotermal vein types. Altough magmatic enviroment and alterations observed on field recalls a porphyry type but this study vis insufficient for using this term.