Türkçede cansız tabiatla ilgili kelimeler
Words connected with lifeless nature in Turkish
  1. Tez No: 218873
  2. Yazar: HALE NUR AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİCAN ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Dilbilim, Bibliography, Linguistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
`Türkçede Cansız Tabiatla İlgili Kelimeler' konulu tezimizi hazırlamadaki amacımız, Türk milletinin tabiata dayalı söz varlığının tespit edilmesi olmuştur.Tabiat isimlerini verme ve kullanma bakımından Türk milletinin düşünce sistemini bir yönüyle yansıtmak da diğer bir amacımız olmuştur. Bu sebeple VIII. yüzyıldan XIX. yüzyıl sonuna kadarki Türk dilinin çeşitli tarihî dönemlerinde yazılmış belli başlı sözlük ve dizinler incelenmiş ve farklı sonuçlar ortaya çıkmıştır.Tabiat kelimeleri başlangıçtan günümüze kadar Türk kültüründe yer almıştır. Bazıları kutsallaştırılmış, bazıları teşbih (benzetme) unsuru olarak kullanılmış, bazıları ise `özel isim', `yer ismi', `ırmak ismi', `yıldız-gezegen ismi' ve `câriye-köle ismi' olarak kullanılmıştır.Türkçede cansız tabiatla ilgili isimler renkleri, çıkardıkları sesleri ve niteliklerine göre çeşitli isimler almıştır.Türkçede cansız tabiatla ilgili kelimeler Türk milletinin düşünce sistemini ve kültürünü yansıtması açısından önemli bir yere sahiptir.Anahtar Sözcükler1. Tabiat2. Gök3. Yer4. Su5. Maden
Özet (Çeviri)
Our object in preparing our thesis named `Words connected with Lifeless Nature in Turkish? is to prove the word existence of Turkish people about the nature.Another goal of us is to reflect the way of thinking of the Turkish nation in terms of using nature names. That?s why all of main vocabulary and indexes which are written pieces created in different periods of the Turkish language are examined starting from 8 century until the end of 19th century and different outcomes appeared.Nature words has from beginning until now in Turkish culture. Some of them are blessed, some are used for metaphor element and some of them are used such as `proper name?, `place?s name?, ?river?s name?, `star-planet?s name? and `slave?s name?.Words connected with lifeless nature in Turkish are given various names in according to their colours, sounds and qualities.Words connected with lifeless nature in Turkish has important place because of to reflect the thinking system and culture of the Turkish nation.Key Words1. Nature2. Sky3. Ground4. Water5. Mineral