Sosyal bilgiler dersinde tartışmalı konuların öğretimi ile ilgili öğrenci görüşleri
Students' opinions about teaching of the controversial topics in the social studies
  1. Tez No: 659420
  2. Yazar: İBRAHİM ETHEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin tartışmalı konular hakkındaki görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Manisa ilindeki ortaokullarda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, Manisa ili Demirci ilçe merkezinde bulunan toplam 5 adet devlet ortaokulunun 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırma anketinin yapım aşamasında tartışmalı konulardan oluşan madde havuzu oluşturulmuş, uzman görüşleri doğrultusunda 5'li likert tipinde 20 madde olarak son halini almıştır. Anket 203 öğrenciye uygulanmış, uygulamadan elde edilen veriler SPSS 22 programına girilmiş ve analiz edilmiştir. Ankette yer alan bütün maddelerin aritmetik ortalamaları, standart sapmaları ve frekansları belirlenerek tablolaştırılmış ve tek tek yorumlaması yapılmıştır. Öğrencilerin hangi konuların sınıfta tartışıp tartışılmayacağına yönelik görüşlerinin çeşitli değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini ortaya çıkarmak amacıyla“Mann Whitney U”ve Kruskal Wallis H" testleri uygulanmış, sonuçların yorumlanmasında ,05 anlamlılık düzeyi ölçüt alınmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre öğrencilerin sınıfta tartışmak istediği konuların başında sırasıyla; İnsan Hakları, Çok Kültürlülük, Seçim Sistemi, Hayvan Hakları ve Basın Özgürlüğü gelmektedir. Öğrencilerin sınıfta tartışmak istemediği konular ise Terör ve Şiddettir. Araştırma sonuçları çeşitli değişkenlere göre incelendiğinde; cinsiyete göre (M1 Askerlik Sistemi, M3 Cemaatler, M5 Fanatizm ve M11 Klonlama), kitap okuma (M20 Tv Yayınları),baba eğitim (M3 Cemaatler, M4 Çok Kültürlülük), anne eğitim (M1 Askerlik Sistemi, M3 Cemaatler ve M11 Klonlama), baba meslek (M3 Cemaatler, M5 Fanatizm, M10 İnternet ve M16 Seçim Sistemi), anne meslek (M3 Cemaatler) ve aile gelir (M10 İnternet) durumuna göre değişik maddelerde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda sosyal bilgilerde tartışmalı konularda öğrenci görüşleriyle ilgili bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Bu araştırmaya öğretmen görüşleri de eklenerek öğrenci ve öğretmen görüşlerini kapsayan daha detaylı bir çalışma veyahut aynı çalışmaya nitel desen eklenerek daha derinlemesine bir araştırma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine opinions of middle school 7th grade students about the contentious topics. Scanning method of quantitative research method was used for the study. Target population of the study composes of the students of the schools in Manisa. Sample of the study composes of the 7th grade students of five public schools in Manisa/Demirci. During the construction process of the questionnaire, item pool was constituted and took its final form as five point likert form of 20 items, in accordance with experts' opinions. Questionnaire was performed with 203 students; data were inputted into the SPSS 22 program and analyzed. All items' arithmetic means, standard deviations and frequencies in questionnaire were determined, tabulated and interpreted individually.“Mann Whitney U and Kruskal Wallis H”tests were used to determine students' opinions on which topics can be argued in the class and .05 significance level was used for interpretations. Findings of the study shows that foremost topics that students want to argue in class are respectively; Human Rights, Multiculturalism, Electoral System, Animal Rights and Freedom of the Press. The topics that students do not want to argue in the class are Terror and Violance. When the findings of the study were examined in accordance with different variables like gender (A1 Military System, A3 Religious Community, A5 Fanaticism, A11 Cloning), reading book (A20 Telecast), taking private lessons (A11 Cloning), education levels of fathers (A3 Religious Community, A4 Multiculturalism), education levels of mothers (A1 Military System, A3 Religious Community, A11 Cloning), job of father (A3 Religious Community, A5 Fanaticism, A10 Internet, A16 Election System), job of mother ( A3 Religious Community) and income status of family (A10 Internet), significant differences were detected. Following the searches, any study on the“students' opinions about teaching controversial topics in social studies classes”is not obtained. Teachers' opinions can be added to study and a more broad study which contains students' and teacher' opinions together, can be conducted.