Metabolik sendromlu hastalarda kardiovasküler riskfaktörü göstergesi olarak serum asimetrikdimetilarginin düzeyi
- Tez No: 659456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN KISAKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Endotel tarafından salgılanan NO'nun damar yapısını ve fonksiyonlarını koruyucu etkileri bulunmaktadır. Arjinin aminoasitinin posttranslasyonel modifiye formu olan asimetrik dimetilarjinin (ADMA), endotelyal nitrik oksit sentazın (eNOS) güçlü bir endojen kompetetif inhibitörüdür. Serum ADMA düzeyleri diyabetes mellitus, hipertansiyon, insülin direnci gibi durumlarla ilişkili bulunmuştur. Çalışmamızda metabolik sendromlu hastalarda serum ADMA düzeyi ile inflamasyon ve aterosklerozis arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: NCEP-ATP III kriterlerine göre metabolik sendrom tanısı alan 24'ü kadın, 14'ü erkek toplam 38 hasta çalışmaya dahil edildi. Metabolik sendrom komponentleri dışında hastalığı bulunan ve sigara içen hastalar çalışma dışında tutuldu. Çalışmaya hasta grubuyla benzer yaşta 25'i kadın, 12'si erkek toplam 37 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hasta ve kontrol grubunda serum ADMA düzeyi ve karotis intima media kalınlığı (KİMK) ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Nitric oxide, secreting from endothelial cells, protects vascular structure and funtion. ADMA that formed by posttranslational modification of arginin, is potent, endogenous, competitive inhibitor of eNOS. Conditions such as diabetes mellitus, hypertension and insulin resistance are associated with plasma ADMA levels. In our study, we aimed to investigate association between serum ADMA levels, inflamation and aterhosclerosis in patient with metabolic syndrome. Material and methods: 38 patients (24 women and 14 men) who diaognosed as metabolic syndrome according to NCEP-ATP III, were included into the study. Patients with history of any systemic disease except components of metabolic syndrome and smokers were excluded from the study. As control group, 25 healthy women and 12 healthy men with similar age profile enrolled to the study. Serum ADMA levels and carotis intima media thickness (CIMT) were measured in patients and control group.