Computer aided design of operational transconductance amplifier switched capacitor analog sampled data filters
Bilgisayar yardımı ile işlevsel iletili yükselticili anahtarlanmış kapasitörlü örneklenmiş analog veri süzgeçlerinin tasarımı
  1. Tez No: 65952
  2. Yazar: ABDULLAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR YARDIMI İLE İŞLEVSEL İLETİLİ YÜKSELTİCİLİ ANAHTARLANMIŞ KAPASİTÖRLÜ ÖRNEKLENMİŞ ANALOG VERİ SÜZGEÇLERİNİN TASARIMI ÖZTÜRK, Abdullah Yüksek Lisans Tezi, Elk. Elektr. Müh. Böl. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Arif NACAROĞLU Mart 1997, 61 sayfa Bu çalışmada peryodik olarak çalışan anahtarlar içeren doğrusal devreler ideal ve ideal olmayan anahtarlanmış kapasitör.devrelerine uygulamalarıyla birlikte ele alınmıştır. Voltaj kontrollü akım kaynağı olarak modellenebilen sürekli zaman elemanı olarak, işlevsel iletili yükseltici olarak bilinen eleman olarak tanıtılmıştır. Bu yeni elemanı anahtarlanmış kapasitör uygulamalarında tanıtmak için birinci derece transfer karakteristiği özelliğine sahip bir yapı taşı örnek olarak verilmiş ve basit bir analiz yöntemi olan yük transfer yöntemi bu devrenin analizi için kullanılmıştır.Yapı taşının elde edilen geçiş işlevi basit bir bilgisayar programı aracılığı ile ideal ve ideal olmayan durumlarda incelenerek giriş ve çıkış sinyalleri arasındaki sayısal bağlantilar ve faz farkları bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Anahtarlanmış Kapasitör Devreleri, İşlevsel lletili Yükselticiler vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN OF OPERATIONAL TRANSCONDUCTANCE AMPLIFIER SWITCHED CAPACITOR (OTA-SC) ANALOG-SAMPLED- DATA FILTERS ÖZTÜRK, Abdullah MS. in Electrical and Electronics Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Arif NACARO?LU March 1997,61 Pages In this thesis the operation of linear circuits containing periodically operated switches considering the applications to switched-capacitor networks for ideal and nonideal situations are examined. A new active component known as operational transconductance amplifier is introduced as the voltage controlled current source continuous time component. To identify this new component in switched capacitor applications a building block of first order network is given as an example and one of the simplest analysis method, charge transfer method, is applied to analyze the given network. inA computer program is prepared to calculate the ideal and nonideal magnitudes and then phase difference between input and output signals. The nonideal equivalent circuit of the operational transconductance amplifier is derived for the analog-sampled-data filter application. The functional dependence of the parasitic element values to the externally applied controlled current is given. Both theoretical and experimental analysis results are obtained and compared to strength the application criteria. Keywords.Switched-Capacitor Networks, Operational Transconductance Amplifiers IV