Developing of Foreign Language Teachers' Authentic Material Use Scale (FLTAMUS) and its relation to teachers' self-efficacy beliefs
Yabancı Dil Öğretmenlerinin Otantik Materyal Kullanımı Ölçeğinin (FLTAMUS) geliştirilmesi ve öğretmenlerin öz-yeterlik inançları ile ilişkisi
  1. Tez No: 659576
  2. Yazar: ELİF OKKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEREN BAŞAK AKMAN YEŞİLEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. Çalışmanın ilk aşamasında Yabancı Dil Öğretmenlerinin Otantik Materyal Kullanım Ölçeği (FLTAMUS) geliştirilmiştir. İkinci aşamasında İngilizce öğretmenlerinin otantik materyal kullanımları ile öz-yeterlik inançları arasındaki ilişki cinsiyet, yaş, deneyim yılı, çalıştıkları kurum türü ve mezun oldukları fakülte açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, İngilizce öğretmenlerinin otantik materyal kullanımlarının öz-yeterlik inançlarının yordayıcıları olup olmadığını bulmak amaçlanmıştır. İngilizce öğretmenlerinin otantik materyaller hakkındaki düşünceleri ve duyguları ve türlerine göre otantik materyal kullanım sıklıkları betimleyici istatistikler ile analiz edilmiştir. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilen Öğretmen Öz-Yeterlik Ölçeği (TSES) ve son olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Yabancı Dil Öğretmenlerinin Otantik Materyal Kullanım Ölçeği ile toplanmıştır.. Araştırmanın örneklemini, 2019/2020 eğitim-öğretim yılında Samsun ili merkez ilçeler İlkadım ve Atakum'da bulunan devlet ve özel ortaokullarda görev yapan 194 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlar yüksek düzeyde öz-yeterlik inançlarına sahip İngilizce öğretmenlerinin otantik materyalleri daha sık kullandıklarını doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of two phases. In the first phase the Foreign Language Teachers' Authentic Material Use Scale (FLTAMUS) is developed. In the second phase, it is aimed tofind out whether there is a relationship between EFL teachers' authentic material use and their self-efficacy beliefs according to gender, age, years of experience, type of institution they work and faculty of graduation. It is also aimed to find out if EFL teachers' authentic material uses are predictors of their self-efficacy beliefs. Furthermore, EFL teachers' thoughts and feelings on authentic materials and their frequency of authentic material use according to the type are analyzed with descriptive statistics. The data for the study was collected with a personal information form, the Teachers' Sense of Self-Efficacy Scale (TSES) developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001), and lastly the Foreign Language Teachers' Authentic Material Use Scale (FLTAMUS) developed by the researcher. The sample of the study consists of194 EFL teachersworking in public and private secondary schools in İlkadım and Atakum, central districts of Samsun province during the academic year of 2019/2020. The results confirm that EFL teachers' with higher self-efficacy beliefs use authentic materials more frequently.