Ekip atama probleminin çok kriterli karar verme yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of team assignment problem with multi criteria decision making methods
- Tez No: 659587
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÇAKIR ERDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde her sektörde geçerli müşteri ihtiyaçlarının hızlı karşılanma gerekliliği, şirketlerin personel ihtiyaçlarının artmasına neden olmuştur. Şirketlerin elindeki mevcut personellerinin doğru şekilde kullanılması da en az personel ihtiyacı kadar önemlidir. Özellikle proje bazlı çalışan şirketlerde, projelere uygun ekipler atanması hem şirket hem de müşteri açısından olumlu sonuçlar getirecektir. Savunma sanayi sektörü de proje bazlı çalışan bir sektördür ve bu alanda projelere ekip atama problemi ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Projelerin etkin, verimli ve zamanında ilerleyişi açısından ekip atama probleminin çözülmesi büyük öneme sahiptir. Ekip atama problemi çözülürken projeye özgü kısıtlar kadar insani kriterlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında ekip atama probleminde insani kısıtların da dikkate alınarak en uygun alternatiflerin seçilmesi amaçlanmıştır. Savunma sanayinde çalışan bir firmada ekip atama probleminin çözülmesi için; dokuz kriter ve yirmi altı alternatif incelenmiştir. Çalışmada kriter ağırlıklarını belirlemek için SWARA (Step-Wise Weight Assessment Ratio Analysis) yöntemine başvurulmuştur. Alternatiflerin değerlendirilmesi için yeni ve kararlı bir metot olan TODIM (Iterative Multi Criteria Decision Making) çok kriterli karar verme yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, demanding on rapid responds of the customer needs from all sectors are the reason of the companies' personal needs. The correct use of the existing personnel of the companies is as important as the personnel requirement. Especially in project-based companies, assigning suitable teams for projects will bring positive results for both the company and the customer. The defense industry sector is also a project-based sector and there are so many team planning problems in this area. It is important to solve team planning problems to increase effectiveness of projects and timely process. While solving team planning problem human factors are as important as project specific constraints. In this thesis, it is aimed to select the most suitable alternatives considering the humanitarian constraints in the team planning problem. For the solving problem of the team assignment in the defense industry company; nine criteria and twenty-six alternatives have been studied. In this work, SWARA (Step-Wise Weight Assessment Ratio Analysis) method is used to find criteria weights. For the evaluation of the alternatives, TODIM (Iterative Multi Criteria Decision Making) method is used because this method is new in the literature and it is stable.