Futbol paydaşlarının ' Video Yardımcı Hakem ' teknolojisine ilişkin görüşleri : Nitel bir araştırma
Football stakeholders' views on 'Video Assistant Referee' technology: A qualitative research
  1. Tez No: 659586
  2. Yazar: HÜSEYİN AYCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ONAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, futbol oyununda kullanılmakta olan Video Yardımcı Hakem Teknolojisine ilişkin futbol paydaşlarının görüşlerinin alınarak ortaya çıkan bulgular sonucunda mevcut teknolojinin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Çalışma, literatür taraması, araştırmanın yöntemi, bulgular ve tartışma, sonuç ve öneriler olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Futbol paydaşları olarak adlandırılmakta olan grup; hakem kurulu üyesi, hakemler, gözlemciler, kulüp yöneticileri, futbolcular, teknik direktörler, basın mensubu ve taraftarlardan oluşan 18 erkek katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler, katılan kişiler için kişisel bilgi formu ve araştırmanın konusu ile ilgili hazırlanmış olan 5 soru olmak üzere iki bölümden oluşmuş olup yarı yapılandırılmış görüşme formu çerçevesinde yürütülmüştür. Veriler metin haline dönüştürülmüş, araştırmacı tarafından betimsel analizi yönetimiyle çözümlenerek temalara ayrılmıştır. Araştırmanın sonucunda, araştırmaya katılan katılımcıların futbolda teknoloji kullanımı ile ilgili görüşleri incelendiğinde katılımcıların teknoloji kullanımını desteklediği (%50) ve futbolda teknoloji kullanımının gerekli olmadığı (%50) yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür. Katılımcılara VAR Teknolojisinin temal amacı sorulduğunda, adalet, objektiflik, hakem gelişimi, az hata, kritik hataların önlenmesi ve futbolun doğasının bozulmaması temalarına ulaşılmıştır. Katılımcıların VAR Teknolojisi ile ilgili görüşleri hakemlere ve maç performansına göre ikiye ayrılmıştır. Hakemlere yönelik olumlu görüşler; hakemlerin doğru karar vermesi, puan kaybının engellenmesi, hakem hatalarının azalması, hakemlerin gelişimi iken olumsuz yönü hakemlerin tartışılmasıdır. Maç performansı ise katılımcılar tarafından olumsuz olarak değerlendirilmiş olup zaman kaybı, doğallığın kaybolması, maçtan soğuma/uzaklaşma, heyecanın azalması, motivasyon kaybı olarak değerlendirilmiştir. Katılımcılara Dünyada ve Türkiye'de VAR Teknolojisinin uygulanışı konusunda fark olup olmadığı sorulduğunda uygulanış açısından aralarında fark olmadığı yönünde görüş bildirmişlerdir. Son olarak araştırmaya katılan katılımcıların, VAR Teknolojisinin geleceği ile ilgili olarak bu teknolojinin ileriki yıllarda gelişim göstereceği ve desteklenmesi gerektiği yönünde görüş bildirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the development of the current technology with the result of the findings of football stakeholders regarding the Video Assistant Referee Technology used in the football game. The study consists of four parts: literature review, research method, findings and discussion, conclusion, and recommendations. Qualitative research methods were used in this study. In this context, interviews were held with 18 male participants, consisting of referee board members, referees, observers, club managers, footballers, coaches, press members, and fans which are named football stakeholders. Interviews consisted of two parts, a personal information form, and 5 questions prepared about the subject of the research, for the participants and it was conducted within the framework of a semi-structured interview form. The data were transformed into text and divided into themes by being resolved by the researcher through content analysis. As a result of the research, when the opinions of the participants on the use of technology in football were examined, it was seen that the participants stated that they support the use of technology (50%) and that the use of technology in football is not necessary (50%). When the participants were asked about the main purpose of VAR Technology, the themes of fairness, objectivity, referee development, few mistakes, preventing critical mistakes, and keeping the nature of football intact were reached. Participants' views on VAR Technology are divided into two according to referees and match performance. Positive comments directed to referees are; correct decisions by referees, preventing losing points, decreasing the referee mistakes, developing of the referees, while the negative side is the referees to be discussed. The match performance was evaluated negatively by the participants and was evaluated as loss of time, loss of naturalness, getting disaffected from the match, waning of excitement, and loss of motivation. Participants when asked whether there is a difference or not in the application of VAR Technology, in terms of implementation, in the World compared to Turkey have expressed the opinion that there is no difference between them. Finally, it was seen that the participants participating in the study expressed their opinion about the future of VAR Technology that this technology will develop in the coming years and should be supported.