COVID-19 pandemisinin ST – segment yükselmeli miyokart infarktüsü ile başvuran hastaların acil yönetimi üzerine etkileri
Impact of COVID-19 pandemic on emergency management of patients admitted with ST-segment elevation miyocardial infarction
- Tez No: 703701
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya çapında mortalitenin en sık sebeplerinden biri koroner arter hastalıklarıdır. ST – segment yükselmeli miyokart infarktüsü, koroner arterin tam tıkanıklığı durumunda gelişen ve erken revaskülarizasyon gerektiren acil bir durumdur. Covid-19 pandemisi tüm dünya genelinde günümüz sayılarıyla yaklaşık 5 milyon kişinin ölümüne sebep olan ciddi bir salgındır. Bu sayı ülkemizde yaklaşık 64 bin'dir. Pandemi nedeniyle acile pandemi dışı semptomlar haricinde başvuru sayılarında gözle görülür bir azalma olmuştur. Bu çalışmada Covid-19 pandemisi döneminde acil servise ST – segment yükselmeli miyokart infarktüsü ile başvuran hastaların acil yönetimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Materyal/Metot: Bu çalışma retrospektif, kesitsel ve gözlemsel bir çalışmadır. DEÜTF Acil Servis'e 01.03.2019 – 01.03.2021 tarihleri arasında başvuru yapan STEMI'li hastaların arşiv kayıtları kullanılmıştır. Hastaların başvuru tarihi, anjiyografiye alınış saati, anjiyografi öncesi ve sonrası ejeksiyon fraksiyonu, ayrıca hastanın sonlanımını etkileyebilecek daha önceki tıbbi durumları da (komorbid hastalıkları, sigara öyküsü vb.) üzerinden bilgiler elde edilmiştir. Bulgular: Çalışma süresince acil servise Covid öncesi dönemde 271, Covid döneminde 203 hasta olmak üzere toplam 474 hasta başvuru yapmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Purpose: Coronary heart disease is the leading cause of death worldwide. STEMI is an emergency condition that develops in case of complete blockage of the coronary artery and requires early revascularization. Covid-19 pandemic is a serious health problem that caused approximately 5 million deaths worldwide. In our country, death number due to Coronavirus disease is approximately 64 thousand. During the pandemic, there has been a noticeable decrease in the number of applications to the emergency service for non-pandemic symptoms. In this study, Covid-19 pandemic effects on emergency management of patients applied to the emergency department with STEMI were investigated. Material/Method: This study is retrospective, cross-sectional, and observational. Between March 01, 2019 – March 01, 2021, archive records of STEMI patients who applied to DEUTF Emergency Department were used. Information was obtained from the date of admission of patients, the time of admission to angiography, the ejection fraction before and after angiography, as well as previous medical conditions (comorbid diseases, smoking history, etc.) that may affect the patient's termination. Results: A total of 474 patients applied to the emergency department during this study, 271 during the before-covid period and 203 during the Covid period.