Mesane kanseri ile ox40 (RS17568) ve OX40l (RS1234313) genleri polimorfizmleri arasındaki ilişki
Relationship between bladder cancer and polymorphisms of ox40 (RS17568) and OX40l (RS1234313) genes
- Tez No: 659615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT VERİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ Mesane tümörlerinin tanı, tedavi ve prognozunu tam olarak gösterecek bir belirteç henüz tanımlanmamıştır. Mesane kanserlerinin tedavisinde BCG immunoterapisinin etkili olduğu bilinmektedir. Mesane kanserinin gelişimi ve patogenezinde immünoregülasyonunun rolünün daha iyi anlaşılması yeni hedef moleküllerin tanınması ile mümkün olacaktır. İmmün sistemi kontrol eden en geniş reseptör ailelerinden biri de“Tümör Nekroz Faktörü Receptör Süper Ailesi”(TNFRSF)'dir. Tümör nekroz faktörü (TNF) üst ailesinden OX40 / OX40 Ligand çiftinin T hücre aktifleştirilmesinde görev aldığı ve T hücrelerinin hayatta kalmasını ve sitokin salınımını arttırdığı önceki çalışmalarda saptanmıştır. Çalışmamızda apopitozla ilgili olan OX40/OX40L yolağındaki gen değişimlerinin mesane tümöründeki varyasyonları ve etkisi araştırılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma mesane kanseri tanısı olanlar veya mesanede kitlesi olan 104 olgu hasta grubuna ve herhangi bir hastalığı bulunmayan 97 olgu kontrol grubuna alınarak toplam 201 olgu ile gerçekleştirildi. Olgulardan EDTA'lı tüpe kan alındı. Laboratuvar analizleri İstanbul Üniversitesi Aziz Sancar Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü Moleküler Tıp Anabilim Dalı'nda gerçekleştirildi. Bu kanlardan DNA ekstraksiyon kiti kullanılarak DNA elde edildi. İzole edilen DNA'lardan Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ve Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizm (RFLP) metodları kullanılarak hasta ve kontrol gruplarına ait OX40 ve OX40L bölgeleri analiz edildi. Elde edilen genotipler hastaların klinik ve patolojik parametreleri ile karşılaştırılarak değerlendirildi. Akut enfeksiyon, immün sistemi baskılayan hastalığı olanlar, mesane kanseri nedeniyle kemoterapi ve radyoterapi alanlar, başka bir kanser tanısı alan hastalar ve18 yaş altı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Olguların işlem öncesi idrar kültürleri sterildi. BULGULAR OX40 rs17568 bölgesine ait genotip dağılımları hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark saptanmadı(p=0,256). T2 invaziv tümörlerde, yüksek ve düşük dereceli tümörlerde de farklılık saptanmamıştır. OX40L rs1234313 bölgesine ait genotip dağılımları hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı fark göstermiştir (p=0,023). Buna göre GG genotipi ve homozigot GG/AA genotipleri taşıyan hastalardaki genotip frekansı, kontrol grubuna göre yüksek olup fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (GG genotipi için: OR 0,462; 95% CI 0,255-0,835; p=0,010: GG/AA genotipi için: OR 0,456 (0,257-0,808; p:0,007). T2 invaziv mesane kanseri hastalarında OX40L A alleli (AA/AG) taşıma frekansı T1 ve Ta olanlara göre daha yüksek olup fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı (P:0.028). Yüksek grade ve düşük gradeli tümör grupları arasında OX40L genotip dağılımları açısından istatistiksel farklılık saptanmamıştır (p=0,689) SONUÇ Çalışmamız sonunda, rs17568 A/G ve rs1234313 A/G gen polimorfizmi sonuçları, literatürde mesane kanserli hastalarda ilk elde edilen veriler olup, rs1234313 A/G gen polimorfizminin mesane kanseri riski açısından değerlendirilebilir bir parametre olabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM A marker that will fully show the diagnosis, treatment and prognosis of bladder tumors has not been defined yet. BCG immunotherapy is known to be effective in the treatment of bladder cancers. Better understanding of the role of immunoregulation in the development and pathogenesis of bladder cancer will be possible with the recognition of new target molecules. One of the largest receptor families controlling the immune system is the“Tumor Necrosis Factor Receptor Super Family”(TNFRSF). It has been determined in previous studies that the OX40 / OX40 Ligand pair from the tumor necrosis factor (TNF) superfamily is involved in T cell activation and increases the survival of T cells and cytokine release. In our study, the variations and effects of gene changes in the OX40 / OX40L pathway related to apoptosis on bladder tumor were investigated. MATERIAL AND METHOD The study was carried out with a total of 201 cases, including 104 patients with bladder cancer diagnosis and, 97 patients without any disease into the control group. Blood was stored in EDTA tube from these cases. Laboratory analyzes were carried out in Department of Molecular Medicine, Istanbul University Aziz Sancar Experimental Medicine Research Institute. DNA was obtained from these blood samples using a DNA extraction kit. The OX40 and OX40L regions of the patient and control groups were analyzed using Polymerase Chain Reaction (PCR) and Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) methods. The obtained genotypes were evaluated by comparing them with the clinical and pathological parameters of the patients. Patients with acute infection, immunosuppressive disease, chemotherapy and radiotherapy for bladder cancer, patients diagnosed with another cancer, and patients under the age of 18 were excluded from the study. Urine cultures of the cases were sterilized before the procedure. RESULTS Genotype distributions of OX40 rs17568 region did not differ significantly between patient and control groups (p = 0.256). No difference was also found in T2 invasive tumors, high and low grade tumors. The genotype distributions of the OX40L rs1234313 region showed a significant difference between the patient and control groups (p = 0.023). The frequency of genotype in patients with the GG genotype and homozygous GG / AA genotypes was higher than the control group, and the difference was statistically significant (for GG genotype: OR 0.462; 95% CI 0.255-0.835; p = 0.010: For GG / AA genotype: OR 0.456 (0.257-0.808; p: 0.007). OX40L A allele (AA / AG) has higher frequency in T2 invasive bladder cancer patients than those with T1 and Ta, and the difference was statistically significant (P: 0.028). There was no statistically significant difference in OX40L genotype distributions among the graded tumor groups (p = 0.689) CONCLUSION In conclusion, the results of rs17568 A / G and rs1234313 A / G gene polymorphism were the first data obtained in patients with bladder cancer in the literatüre. It was concluded that rs1234313 A / G gene polymorphism could be an evaluable parameter in terms of bladder cancer risk.