Eleştirel erkeklik çalışmaları izdüşümünde Türk aile hukukunda nafaka
Alimony in Turkish family law in the projection of critical masculinity studies
- Tez No: 659616
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR ÇALMİDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 355
Özet
Çalışma, eleştirel erkeklik çalışmalarıyla Türk Aile Hukukunda nafaka kurumunu ele almaktadır. Son zamanlarda özellikle yoksulluk nafakasına ilişkin kamuoyunda çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. Ancak yapılan tartışmalar ya toplumsal cinsiyet açısından değerlendirme yapılmadığından ya erkekler göz ardı edildiğinden eksik kalmaktadır. Bu iki eksikliği eleştirel erkeklik çalışmalarıyla gidermek mümkündür. Bu nedenle ilk bölümde eleştirel erkeklik çalışmaları kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde erkeklikler hukuk teorisinin kapsamı, amacı, alanları ve yargı kararlarıyla inşası üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümdeyse ilgili nafaka mevzuatı kısaca verildikten sonra STK raporları, sosyo-hukuki sorunlar ve yargı kararları eleştirel erkeklik çalışmaları ve erkeklikler hukuk teorisi perspektiflerinden incelenmiştir. Böylece erkekliklerle yaklaşmanın hem farklı bir perspektif sağlayacağı hem tartışmalardaki eksiklikleri tamamlayacağı gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study deals with masculinities studies and alimony in Turkish Family Law. There have been various public debates regarding alimony recently. However, the discussions are incomplete either because there is no assessment in terms of gender or because men are ignored. It is possible to overcome these two shortcomings with masculinities. For this reason, masculinities is briefly explained in the first chapter. In the second part, the scope, purpose, fields and construction of the legal theory of masculinities are emphasized. In the third part, after the related alimony legislation is given briefly, NGO reports, socio-legal problems and judicial decisions are examined from the perspectives of masculinities and masculinities legal theory. Thus, it has been tried to demonstrate that approaching with masculinities will provide a different perspective and complete the deficiencies in discussions.