Ergenlerin bilinçli farkındalık (mindfulness) düzeyleri ile duygu düzenleme ve öfke ifade yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir özel lise örneği
Examining the relationship between level of mindfulness and emotion regulation and anger expression of adolescents: An example of a private high school
  1. Tez No: 659622
  2. Yazar: MÜGE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada ergenlerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile duygu düzenleme ve öfke ifade yöntemleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, belirlenen bazı sosyo-demografik değişkenlere bağlı olarak ergenlerin bilinçli farkındalığı ile duygu düzenleme ve öfke ifade yöntemleri arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığı da incelenmiştir. Amaç doğrultusunda“Sosyodemografik Bilgi Formu, Ergen ve Yetişkin Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği ve Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği”nden oluşan formlar; İstanbul Bakırköy'de özel bir lisede öğrenim gören 300 öğrenci içerisiden rastgele seçilen 109'u kadın (%50) ve 109'u erkek (%50) toplam 218 gönüllü öğrenciye uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 23 programında analiz edilmiştir. Verilerin puan ortalamalarındaki dağılımın çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış olup, normallik ölçütünü karşılayan değişkenler için puan ortalamalarının demografik değişkenlerle karşılaştırılması amacıyla, ikili grupta“Bağımsız Örneklem t Testi”; ikiden fazla grup içeren demografik değişken için“Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ya da Kruskal Wallis Testi”uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla“Pearson Korelasyonu”yapılmış olup; anlamlı ilişkinin saptandığı değişkenlerin yordayıcı analizi için“Doğrusal Regresyon”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated whether there is a relationship between level of mindfulness and emotion regulation and anger expression methods of adolescents. In addition, depending on the determined socio-demographic variables, it was also examined whether there was a significant difference between level of mindfulness and emotion regulation and anger expression methods of adolescents. In line with the purpose, forms consisting of“Sociodemographic Information Form, Adolescent and Adult Conscious Awareness Scale, The Regulation of Emotions Questionnaire and Trait Anger and Anger Expression Scale”; they were applied to totally 218 volunteer students, 109 of whom were female (50%) and 109 of which were male (50%), randomly selected from among 300 students studying in a private high school in Bakırköy, Istanbul. The data obtained from the participants were analyzed in the SPSS 23 program. The skewness and kurtosis values of the distribution in the mean scores of the data were examined. In order to compare the mean scores for the variables meeting the normality criterion with demographic variables, an“Independent Sample t Test”was conducted in the paired group.“One Way Analysis of Variance (ANOVA) or Kruskal Wallis Test”was applied for the demographic variable containing more than two groups.“Pearson Correlation”was used to examine the relationship between these variables.“Linear Regression”was used for predictive analysis of variables with a significant relationship. A significant relationship was found between the scores of Adolescent and Adult Conscious Awareness Scale, The Regulation of Emotions Questionnaire and Trait Anger and Anger Expression Scale, and some variables in the Sociodemographic Information Form.