Çevrimiçi oyun oynayan genç erişkinlerde anksiyete duyarlılığının incelenmesi
Investigation of anxi̇ety sensi̇ti̇vi̇ty in young adults playing online games
- Tez No: 659631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çevrimiçi oyun oynama davranışsal bir bağımlılığa dönüşme potansiyeli olan sorunlu bir davranış olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu tez çalışmasında, çevrimiçi oyun oynayan genç erişkinlerde anksiyete duyarlılığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 438 katılımcıya Sosyo-demografik Veri Formu, Oyun Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu ve Anksiyete Duyarlılığı İndeksi verilmiştir. Araştırma sonucunda kadınlarda anksiyete duyarlılığının erkeklerden daha fazla olduğu görülmüştür (p0,05). Monotetik formata göre oyun bağımlısı olma durumu ile yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Politetik formata göre oyun bağımlısı olma durumu ile yaş ve cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Online gaming can emerge as a problematic behavior with the potential to turn into a behavioral addiction. In this thesis, it is aimed to examine anxiety sensitivity in young adults who play online games. For this purpose, 438 participants were given the Socio-demographic Data Form, Game Addiction Scale Short Form and Anxiety Sensitivity Index. As a result of the study, it was observed that anxiety sensitivity in women was higher than in men (p 0.05). No statistically significant difference was found between being a game addict and age, gender, marital status and educational status according to the monothetic format (p> 0.05). According to the political format, no statistically significant difference was found between being a game addict and age and gender.