Çevrimiçi oyun oynayan genç-yetişkin bireylerde çevrimiçi oyun oynama bozukluğu, dürtüsellik ve nikotin kullanım bozukluğunun incelenmesi
Investigation of online gaming disorder, impulsivity, and nicotine use disorder in young adults playing online games
- Tez No: 677385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı düzenli çevrimiçi oyun oynayan ve günlük nikotin tüketimi yapan 18 ile 35 yaş arası bireylerde Tütün Kullanım Bozukluğu (TKB), Çevrimiçi Oyun Oynama Bozukluğu (ÇOOB) ve Dürtüsellik arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Ayrıca, sosyodemografik veri formunda yer alan diğer değişkenlerle (yaş, cinsiyet, boy, kilo, günlük ortalama oyun süresi, oyun türü, tütün mamülleri toplam kullanım süresi, günlük tüketilen kafein miktarı) ÇOOB, Dürtüsellik ve TKB arasındaki ilişki araştırılmıştır. Tarama modelinde hazırlanan çalışmada anket veri toplama tekniği tercih edilmiştir. Anket, Sosyodemografik Veri Formu, Barratt Dürtüsellik Ölçeği-11 Kısa Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve Oyun Bağımlılığı Ölçeği (Game Addiction Scale) Kısa Formu'ndan oluşturmaktadır. Katılımcılar çalışmaya online olarak katılıp, bilgilendirme ve onam formunu tamamladıktan sonra ankete yönlendirilmiştir. Örneklem, 40'ı kadın ve 78'i erkek olarak 118 kişidir. Normallik analizi sonucunda örneklemin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesinde Korelasyon Analizi, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H esti kullanılmıştır. Araştırma bulgularına bakıldığında, Dürtüsellik toplam ve alt ölçek puanları ile FNBT toplam puanları arasında; ÇOOB toplam puanı ile FNBT toplam puanı arasında anlamlı ilişki olmadığı belirlenmiştir. Diğer değişkenler ile FNBT, ÇOOB ve Dürtüsellik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Katılımcıların FNBT Bağımlılık düzeylerine bakıldığında büyük çoğunluğun çok az bağımlı seviyesinde olduğu ortaya çıkmıştır. Dürtüsellik toplam puanı, Plan Yapmama ve Dikkatte Dürtüsellik alt ölçek puanları ile ÇOOB toplam puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Oyun süresi ve oyun türü ile ÇOOB toplam puanı arasında anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. MOBA türü oyuncularının ÇOOB toplam puanlarının diğer oyun türlerinde oyun oynayanlarınkinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between Tobacco Use Disorder, Internet Gaming Disorder, and Impulsivity in individuals aged 18 to 35 who regularly play online games and consume nicotine daily. Furthermore, other variables included in the sociodemographic data form (age, sex, height, weight, average daily gaming time, game genres, total duration of tobacco and tobacco products consumption, daily caffeine intake, amount of energy drink consumption) are analyzed in terms of any existing connections with Tobacco Use Disorder, Internet Gaming Disorder (IGD) and Impulsivity. The research is a quantitative study using a correlational screening model and a survey data collection technique was preferred for this study. Contents of the survey include Sociodemographic Data Form, Barrat Impulsivity Scale (BIS-11) Short Form, Fagerstrom Test for Nicotine Dependence (FTND), and Game Addiction Scale (GAS) Short Form. Participants attended an online questionnaire, after completing the debriefing part about the research and the consent form. The participant pool consists of a total of 118 people, 78 of whom are male and 40 of them are female. As a result of the normality analysis, it was determined that the sample did not show a normal distribution. Correlation Analysis, Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test were used to evaluate the findings. Considering the research findings, it was found that there is no significant relationship between the BIS total score with the scores obtained from the subscales and the FTND total scores. Another finding obtained in the study is that there is no significant relationship between the total score of IGD and the total score of FTND. Evaluation of FTND addiction levels of the participants shows that the nicotine dependence of most of the participants is classified as very low. In addition, considering the total score of FTND, IGD, and Impulsivity and the scores obtained from the subscales, none of these methods or scores are affected by participants' gender, obesity status, gaming time, and choices of game genre. In another finding obtained by this study, it is revealed that there is a significant positive correlation between impulsivity total score and IGD total score. Moreover, BIS Non-planning Impulsiveness and BIS Attentional Impulsiveness subscale scores have a v positive relationship with IGD total score. Additionally, meaningful findings were obtained for IGD total score and its relationship with daily gaming duration and game genre. Lastly, the participants who play the Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) genre of games has higher IGD total scores than those who play other game genres.