Kültür ekseninde kamusal alana yönelik bir değerlendirme: Ankara örneği
An evaluation of the public space on the axis of culture: Ankara case
  1. Tez No: 659691
  2. Yazar: BURCU İMREN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİYE NİHAN ÖZDEMİR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Kamusal alanlar herkes için erişimin olduğu, sosyal bütünleşmenin sağlandığı düğüm noktaları olarak görülmektedirler. Bu alanlardaki karşılaşmalar kentte yaşayan bireylerin birbirlerini görüp aşina olmalarını, farklılıklara rağmen birbirlerine olan toleranslarının artmasını sağlamakta aynı zamanda da kişilere kendini kentin bir parçası gibi hissettirmektedir. Kamusal alana yönelik güncel tartışmalarda kamusala alanların özelleştirildiği, daha kontrollü bir yapı sergilediği, özellikle kent yönetimleri tarafından imaj bölgeleri olarak kullanıldıkları ve herkes tarafından erişilebilir olması gerekirken belirli topluluklar tarafından bölgeselleştirildiği ve homojen bir yapı sergilediği üzerinde durulmaktadır. Kamusal alanlar kent içindeki en tartışmalı alanlar içinde yer almaktadır çünkü farklı gruplar bu alanlar üzerinde hak iddiasında bulunabilmektedir. Bu noktada ön plana çıkan konulardan biri kültür kavramıdır. Kültür çok farklı yönlerden ele alınabilen bir kavramdır ve dar anlamda sanat, edebiyat gibi konulara atıfta bulunurken daha geniş anlamda yaşam biçimlerini atıfta bulunabilmektedir. Bu tez çalışmasında belirli grupların yaşam biçimleri olarak ele alınmaktadır. Kültürün kent mekanların oluşumunda ve şekillenmesinde etkisi bulunduğu gibi mekanların da kültür üzerinde etkileri bulunmaktadır. Bu çerçevede kamusal alan ve kültür ilişkisinin tanımlanması önem kazanmaktadır. Çalışma alanı olarak seçilen Ankara'da gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda elde edilen nitel ve nicel bulguları değerlendirilerek kültür ve kamusal alanlar arasındaki ilişkilerin ortaya çıkarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Public spaces are seen as nodal points where there is access for all and social integration is ensured. The encounters in these areas enable the individuals to see and become familiar with each other, increase their tolerance to each other despite the differences, and at the same time make people feel like a part of the city. In current discussions on the public sphere, it is emphasized that public spaces are privatized, exhibit a more controlled structure, are used as image zones, especially by city administrations, and while they should be accessible by everyone, they are regionalized by certain communities and display a homogeneous structure. Public spaces are among the most controversial spaces in the city because different groups can claim rights over these spaces. At this point, one of the prominent issues is the concept of culture. Culture is a concept that can be addressed from many different angles, and while it refers to subjects such as art and literature in a narrow sense, it can refer to lifestyles in a broader sense. In this thesis, life styles of certain groups are discussed. As culture has an effect on the formation and shaping of urban spaces, spaces also have effects on culture. In this framework, it becomes important to define the relationship between public sphere and culture. It is aimed to reveal the relations between culture and public spaces by evaluating the qualitative and quantitative findings obtained as a result of the interviews held in Ankara.