Algılanan örgüt desteği ile üretkenlik karşıtı iş davranışı ilişkisinde kendini işletmeden hissetmenin ve iş aile çatışmasının rolü
The role of perceived insider status and work family conflict in the relationship between perceived organizational support and counterproductive work behaviour
- Tez No: 659737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AFACAN FINDIKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Araştırmada algılanan örgüt desteği ile üretkenlik karşıtı iş davranışı (örgüte ve bireye yönelik) ilişkisinde kendini işletmeden hissetme ve iş aile çatışmasının aracılık rolleri sorgulanmaktadır. Sorgulanan ilişkilere yönelik araştırma, Turizm Sektöründe İstanbul da faaliyet gösteren Turizm ve Otel İşletmeciliği belgesine sahip dört yıldızlı otellerde istihdam edilen 545 çalışan örneklem çapı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler, SPSS 22.0 ve LISREL 8.7 istatistik paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Öncelikle araştırmada kullanılan ölçeklerin geçerlilik ve güvenirliliği sağlanmıştır. Değişkenler arasındaki korelasyon ilişkileri incelenmiş ve aracı değişken analizi uygulanmıştır. Son olarak Yapısal eşitlik modeli (YEM) ile belirlenen model önerilerinin hipotezleri test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda algılanan örgüt desteği ile üretkenlik karşıtı iş davranışı (örgüte yönelik) ilişkisinde kendini işletmeden hissetme ve iş aile çatışması kısmı aracılık etkisine sahipken, algılanan örgüt desteği ile üretkenlik karşıtı iş davranışı (bireye yönelik) ilişkisinde kendini işletmeden hissetme ve iş aile çatışması tam aracılık etkisine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The intermediary roles of perceived insider status and work family conflict in the relationship between perceived organizational support and counterproductive work behavior (towards the organization and the individual) are examined in the present study. The study regarding the questioned relationships was carried out with a sample of 545 employees working in four-star hotels operating in the tourism industry in Istanbul and having Tourism and Hospitality Management certificates. Data obtained as the result of the study were analyzed using SPSS 22.0 and LISREL 8.7 statistical package programs. Validity and reliability of the scales used in the study were primarily obtained. The correlation relationships between the variables were investigated and mediator analysis was applied. Finally, hypothesis of the model proposals identified based on the Structural Equation Modelling (SEM) were tested. As a result of the analyses carried out, while a perceived insider status and work-family conflict had a partial mediation effect in the relationship between perceived organizational support and counterproductive work behavior (towards the organization), perceived insider status and work-family conflict was found out to have a full mediation effect in the relationship between perceived organizational support and counterproductive work behavior.