Elit hentbolcularda fizyolojik ve fiziksel parametrelerin incelenmesi
Analysis of physiological and physical parameters in eli̇te handball players
- Tez No: 659743
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSÖZ GONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Fizyoloji, Spor, Biology, Physiology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sporda başarılı performans sergileyebilmek için ilgili bedensel ve fizyolojik uygunluğun sağlanması gereklidir. Hentbolcuların bedensel ve fizyolojik özelliklerinin sportif başarılarında önemli etkisi olduğu düşünülmektedir. Araştırmamızın amacı Türkiye Kadınlar Süper Lig'inde oynayan milli ve milli olmayan hentbolcuların fiziksel ve fizyolojik profillerini karşılaştırmaktır. Araştırmaya Türkiye Kadınlar Hentbol Süper Lig'inde oynayan yaş ortalamaları 23,2 ± 0,67 yıl olan (n:20) milli; yaş ortalamaları 21,95 ± 0,75 yıl olan (n:19) milli olmayan, toplam 39 sporcu gönüllü olarak katıldı. Deneklerin boy uzunlukları, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı ve VKİ (vücut kitle indeksi) tespit edildi. İstirahat kalp atım sayısı ve kan basıncı ölçüldü. Katılımcıların motorik becerilerini ölçmek için 20 m mekik koşu testi, sıçrama ölçümleri, sol ve sağ el kavrama kuvveti, esneklik, bacak kuvveti, Zig-zag yön değiştirme, Flamingo denge ve 30 m koşu testleri uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde student t testi kullanıldı. Çalışmaya katılan deneklerin morfometrik ölçüm sonuçları gruplar arasında bir farklılık göstermedi.
Özet (Çeviri)
For successful performance in sports, related physical and physiological fitness should be ensured. It is thought that the physical and physiological characteristics of handball players have an important effect on their sportive success. The aim of our study is to compare the physical and physiological profiles of national level and non-national level handball players playing in Turkey Women's Handball Super League. A total of 39 athletes, national level athletes with a mean age of 23,2 ± 0,67 years (n:20) and non-national level athletes with a mean age of 21,95 ± 0,75 years (n:19) playing in Turkey Women's Handball Super League, participated voluntarily in the study. Height, weight, body fat ratio and BMI (body mass index) of the subjects were found. Resting heart rate and blood pressure were measured. 20 m shuttle running test, jump measurements, left and right hand grip strength, flexibility, leg strength, zig-zag change of direction, Flamingo balance and 30 m sprint tests were applied to measure the motoric skills of the participants. Student t test was used in the statistical analysis of data. Morphometric measurement results of the subjects who participated in the study were not different between the groups.