Yargıtay kararları ışığında edinilmiş mallara katılma rejiminde edinilmiş mal ve kişisel mal ayrımı
Seperation of acquired properties and personal properties in the regime of participation to acquired properties in line with the decisions of the Supreme Court
- Tez No: 659748
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KİZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan bu tez çalışmasında ilk olarak,“mal rejimi”kavramı açıklanmış; mal rejimi hükümleri hakkında 4721 sayılı TMK ile gelen yeniliklerden ve yapılan düzenlemelerden bahsedilmiş; Türk Medeni Kanunu ile birlikte yürürlüğe giren mal rejimleri ve eşlerin bu mal rejimlerinden herhangi birini seçmeleri durumundan bahsedilmiş; devamında Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenen yasal mal rejiminin“edinilmiş mallara katılma rejimi”olduğu ve bu yasal mal rejiminde eşlerin malvarlığı türlerinde yer alan malvarlığı değerleri açıklanmıştır. Çalışmamızda eşlerin sahip oldukları malvarlıkları“edinilmiş mallar”ve“kişisel mallar”başlıkları altında ikiye ayırılarak incelenmiştir. Bu malvarlığı türlerinde yer alan değerler, Yargıtay kararları ve doktrindeki tartışmalar doğrultusunda çeşitli görüşlerden de faydalanılarak açıklanmıştır. Yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejiminde yer alan malvarlığı türleri incelendikten sonra, son olarak bu malvarlıklarının aktif rol oynadığı yasal mal rejiminin sona ermesi ve sona ermede özellik arz eden hükümler kısaca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation has been prepared as a master of law thesis at KTO Karatay University Institute of Social Sciences. In this dissertation; firstly, the concept of property regime are explained and then the innovations and arrangements related to the property regime provisions that came with the Turkish Civil Code number 4721 are mentioned. Afterwards, the property regimes that effectuated with the Turkish Civil Code and the contracts to be concluded by the spouses when choosing any of these property regimes are examined. Subsequently, the legal property regime regulated in the Turkish Civil Code is the regime of participation to acquired properties and the spouse's assets in this legal property regime are explained. In our study, the assets acquired by spouses are examined under two titles: 'Acquired Properties' and 'Personal Properties'. The values included in these types of assets are explained by making use of current Supreme Court desicions and various opinions in accordance with discussions in the doctrine. After reviewing the types of assets included in the regime of participation to acquired properties, which is the legal property regime, finally, the end of the legal property regime in which these assets play an active role, and the provisions that have a special feature in this ending are briefly described.