LaCaMnO ve LaAgMnO bazlı kompozit perovskite manganitlerin yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri
Structural, magnetic and magnetocaloric properties of LaCaMnO ve LaAgMnO based composite perovscity manganites
- Tez No: 659772
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ SERKAN KOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Manyetokalorik etki (MCE), değişen manyetik alan sonucu manyetik malzemenin entropisinin değişmesiyle malzemenin ısınması ve soğuması olayıdır. Bu etki manyetik malzemelerin detaylandırılması neticesinde manyetik soğutma teknolojisinin gelişmesini sağlamaktadır. MCE değeri olarak iyi sonuçlar veren perovskite manganitler bu çalışmalarda kullanılan manyetik malzemeler olmuştur. Bu tez çalışmasında La0.7Ca0.3MnO3 ile La0.7Ag0.3MnO3 perovskite manganite numuneleri katıhal reaksiyon yöntemi kullanılarak üretilmiştir. Elde edilen bileşenler ile %75 La0.7Ca0.3MnO3 +%25 La0.7Ag0.3MnO3, %50 La0.7Ca0.3MnO3 +%50 La0.7Ag0.3MnO3 ve %25 La0.7Ca0.3MnO3 +%75 La0.7Ag0.3MnO3 kompozitler oluşturularak onların yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri incelenmiştir. %50 La0.7Ca0.3MnO3 +%50 La0.7Ag0.3MnO3 ve %25 La0.7Ca0.3MnO3 +%75 La0.7Ag0.3MnO3 kompozitlerin, tez konusunun da temel hedefi olan oda sıcaklığı civarında geniş bir sıcaklık aralığında yüksek MCE gösteren malzemeler için, ümit vaad ettiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magnetocaloric effect (MCE) is the phenomenon of heating and cooling of the material by changing the entropy of the magnetic material as a result of the changing magnetic field. This effect provides the development of magnetic cooling technology as a result of detailing magnetic materials. Perovskite manganites, which gave good results in terms of MCE value, were the magnetic materials used in these studies. In this thesis study, La0.7Ca0.3MnO3 and La0.7Ag0.3MnO3 perovskite manganite samples were produced by using solid state reaction method. %75 La0.7Ca0.3MnO3 +%25 La0.7Ag0.3MnO3, %50 La0.7Ca0.3MnO3 +%50 La0.7Ag0.3MnO3 and %25 La0.7Ca0.3MnO3 +%75 La0.7Ag0.3MnO3 composites were formed and their structural, magnetic and magnetocaloric properties were investigated. Wide operating temperature ranges demonstrated by composite materials of 50% La0.7Ca0.3MnO3 + 50% La0.7Ag0.3MnO3 and 25% La0.7Ca0.3MnO3 + 75% La0.7Ag0.3MnO3 have shown promising for magnetic cooling technology.