Total kalça ve diz artroplastilerinde septik ve aseptik gevşeme tanısındaüç fazlı kemik sintigrafisi ve tc-99m ciprofloxacin sintigrafisinin karşılaştırılması
Comparison of three-phase bone syntigraphy and tc-99m ciprofloxacin syntigraphy in the diagnosis of septic and aseptic loose in total hip and knee arthroplasty
- Tez No: 659790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK ÖZPAÇACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada septik –aseptik gevşeme ayırıcı tanısında üç fazlı kemik sintigrafisi ve Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisinin sonuçları karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.Çalışmaya enfeksiyon ön tanısıyla kliniğimize yönlendirilen 50 hasta dahil edildi. Hastaların 38(%76) tanesi bayan 12(%24) tanesi erkekti ve yaş ortalaması 61(33-87) idi.Hastaların 32 (%64) tanesinde kalça protezi,18(%36) tanesinde diz protezi mevcuttu.Çalışmaya dahil edilen tüm hastaların ayrıntılı anamnez bilgileri,laboratuar bulguları,histopatolojik ve bakteriolojik inceleme sonuçları kaydedildi ve çalışma grubundaki tüm hastalara kliniğimizde en az 3-5 gün arayla üç fazlı kemik sintigrafisi ve Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisi çekildi. 50 hastaya çekilen üç fazlı kemik sintigrafisi;23(%46) hastada enfeksiyon açısından pozitif,27 (%54) hastada ise enfeksiyon açısından negatif olarak rapor edildi.Yine 50 hastaya çekilen Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisi;19(%38) hastada pozitif,31(%62) hastada negatif olarak rapor edildi. Kesin tanı hastaların 18(%36)'nde operasyon öncesi aspirasyon mayii'nden ve/veya operasyonda alınan mikrobiolojik kültür sonuçları ile konulurken 32(%54) hastada ise en az 6 ay en fazla 26 ay süre ile (13,3 ± 5,6 ay)yapılan klinik takip bulguları ile kondu.Ameliyat sonuçları ve klinik takiplerle elde edilen sonuçlar gold standart kabul edildiğinde üç fazlı kemik sintigrafisi için sensitivite %100 iken Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisi için % 86,6(p0.05);negatif prediktif değer %100'e %93,5(p0.05) olarak bulundu. Sonuç olarak protez enfeksiyonu şüphesi taşıyan tüm olgularda elde ettiğimiz sonuçlara dayanarak üç fazlı kemik sintigrafisi sensitif bir yöntem olup enfeksiyon varlığının ekarte edilmesinde güvenle kullanılabilir.Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisinin spesifitesi ise üç fazlı kemik sintigrafisine göre daha yüksek bulunduğundan septik-aseptik gevşeme ayırımı açısından değerlendirilen hastalarda her iki yöntemin birlikte kullanımı uygundur.Ayrıca kolay elde edilebilmesi,uygulanım kolaylığı, maliyetinin düşük olması Tc-99m ciprofloxacin sintigrafisi için tercih sebebi olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the results of three phase bone scintigraphy and Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy were assesed comperatively in the septic and aseptic loosening diagnosis. 50 patients those were referred to our clinic with the infection pre-dignosis were included to the study.38 of the patients(%76) were women and 12 of them(%24) were men,with an average age of 61 (33-87).32 of the patients (% 64) had hip prothesis,18 of them(%36) had knee prothesis. The detailed anamnesis info,labaratory findings,histopathological and bacteriological results of all patients,included in the study, were recorded and for all the patients in the study group and three phase bone scintigraphy and Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy were applied at least 3-5 days cessation in our clinic. Three phase bone scintigraphy applied to 50 patients was reported as, 23 of them(%46) positive and 27 of them(%54) negative in terms of infection.Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy applied to 50 patients was reported as,on 19 of them(%54) positive and on 31 of them(%62) negative. The definite diagnosis was realized by the aspiration liquid and/or by the microbialogical culture results taken during the operation on 18 of the patients(%36), while on 32 of them(%54),ıt was realized by clinical following findings taken at least 6 at most 26 months cessation (13,3 ± 5,6 months). When the results of the operations and the results obtained by the clinical followings, accepted as gold standart, the sensitivity for the three phase bone scintigraphy was found to be %100.It was % 86,6 for the Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy;specifity was %77,5 to %82,8(p0,05);negative predictive value was %100 to %93,5(p0,05). As a result,according to the results we obtained from all phenomenons carrying prothesis infection doubt,the three phase bone scintigraphy can be used safely on retracting the infection occurrance. Since the specifity of Tc-99m ciprofloxacin scintigraphy is higher when compared to three phase bone scintigraphy,for the patients assesed in terms of septic-aseptic loosening separation,the use of both methods is appropriate.Also,ıts convenience of having,ıts ease of application,ıts low cost can be the choice of preference for Tc-99m ciprofloxacin