Menteşe Redif Taburu ve faaliyetleri
Menteşe Redif Battalion and their activities
  1. Tez No: 659812
  2. Yazar: EDANUR KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN SARIBEY HAYKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun bel kemiğini oluşturan Yeniçeri Ocağı, 14. yüzyıldan 19. yüzyılın ilk yarısına kadar varlığını sürdürmüştür. Ancak 1826 yılında yeniçeri askerlerinin başlattıkları bir isyan sonucunda, Sultan II. Mahmud'un emriyle bu teşkilat kaldırılmıştır. Yeniçeri Ocağı'nın yerine ise daha modern bir ordu olan Asâkir-i Mansure-yi Muhammediye Ordusu kurulmuştur. Yeni ordunun desteklenmesi ve İmparatorluğu'n daha iyi savunulabilmesi için ise 1834 yılında Redif Askeri Teşkilatı kurulmuştur. Redif teşkilatı, askerlerin sürekli kışlada tutulmadığı, askeri eğitimlerinin senenin belli zamanlarında yapıldığı ve tarımsal faaliyetleri de aksatmayacak şekilde yapılandırılmıştır. Bu askerler hem savaş zamanında Asâkir-i Mansûre-yi Muhammediye Ordusu'na destek olmak ile hem de taşrada asayişi sağlamakla görevlidir. Bir yedek ordu olarak kurulmuş olan Redif Askeri Teşkilatı'nda, 1834 yılından 1913 yılına değin birçok düzenleme yapılmıştır. Menteşe Sancağı Redif taburları da bu düzenlemelere göre oluşturulmuş olup redif askerlerinin kıyafet, maaş, terfii ve tayin gibi özlük işlemleri de çıkarılan nizamnamelere uygun olarak yapılmıştır. Menteşe Sancağı Redif Taburu ve faaliyetleri, 19.ve 20. yüzyıl boyunca Avrupa Devletleri ile yaşanan savaşlarda ve iç isyanların bastırılması gibi görevlerde vazifelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The guild of Jannissaries, which constituted the backbone of the Ottoman Empire, existed from the 14th century to the first half of the 19th century. However in consequence of a rebellion commenced by Jannisary in 1826, this organization was abolished by order of II. Mahmud. More modern army was established whose name is 'Asâkir-i Mansûre-yi Muhammediye' instead of the guild of jannisary. In order to help a new army and protect the Empire better, the Redif Military Organization was established in 1834. Redif Military Organization is organized in a way that soldiers are not kept within the garrison huts, their military training is held at certain times of the year and agricultural activities are not interrupted. These soldiers entrusted with supported the Asâkir-i Mansûre-yi Muhammediye army during war as well as maintain the order and safety of the community in the provinces. In the Redif Military Organization which was founded as a backup army, many formation were made 1834 to 1913. The Menteşe Sancağı Redif Battalion also formed according to these formation and the personnel transactions of the redif soldiers such as clothing, salary, promotion, appointment were made in expediently with the directory. The Menteşe Sancağı Redif Battalion and activities were commissioned in the wars with European States and tasks such as suppresing the internal rebellion in the 19th and 20th century.