Yetişkin bireylerde umutsuzluk düzeyi ve benlik saygısının anksiyete ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of the level of hopelessness and self-esteem with anxiety in adults
  1. Tez No: 659864
  2. Yazar: ELİF KONAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Anksiyeteyi etkileyen değişkenleri anlamak, bireylerin ihtiyaçlarına uygun terapötik müdahaleleri ve bireysel terapileri tasarlama sürecinde önemlidir. Bu çalışmada, umutsuzluk düzeyi ve benlik saygısının anksiyete ile arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda rastlantısal olarak seçilen 275 yetişkin bireye Kişisel Bilgi Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi %50.9'u kadın ve %49.1'i erkek olmak üzere 275 kişiden oluşmaktadır. Çalışma sonucunda yetişkin bireylerin medeni durumu, çalışma durumu, yaşı, eğitim durumu ve aylık gelir düzeyi değişkenlerinin anksiyete üzerinde anlamlı bir farklılığa neden olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anksiyete ile umutsuzluk düzeyi arasında pozitif yönlü, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Anksiyete ile benlik saygısı arasında negatif yönlü, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Umutsuzluk düzeyi ile benlik saygısı arasında ise negatif yönlü, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Umutsuzluk düzeyi ve benlik saygısının bütün olarak anksiyete üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Umutsuzluk düzeyinin yüksek olması ve benlik saygısının düşük olması bireyin anksiyete düzeyini arttırmaktadır. Çalışmanın, umutsuzluk düzeyi, benlik saygısı ve anksiyete ile ilgili yapılacak gelecekteki araştırmalara katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding the variables that affect anxiety is important in the process of designing therapeutic interventions that fit the needs of individuals, and individual therapies. In this study, it was aimed to examine the relationship of the level of hopelessness and self-esteem with anxiety. For this purpose, Personal Information form, Beck Hopelessness Scale, Rosenberg Self-Esteem Scale and Beck Anxiety Inventory were applied to 275 adults who were randomly selected. The sample of the study consists of 275 people, 50.9% female, and 49.1% male. The results revealed there is a significant relationship between the marital status, employment status, age, education level and monthly income level of adult individuals and anxiety. A positive and highly significant relationship was found between anxiety and the level of hopelessness. A negative and highly significant relationship was found between anxiety and self-esteem. It was determined that the level of hopelessness and self-esteem were significant factors that influence anxiety as a whole. The high level of hopelessness and low self-esteem increase the anxiety level of the individual. This study aims to make contribution to the further research examining hopelessness level, self-esteem and anxiety.